Untitled Document
opcja 1

:: ŚRODOWISKO ::

 





 
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /users/0023/sh187094/www/grebocice.com.pl/odpady/news/show.php on line 2
To co spalamy później wdychamy!
Co roku w okresie zimowym, można zaobserwować pogorszenie się jakości powietrza. Odpowiedzialni za taki stan rzeczy są niektórzy mieszkańcy, którzy zamiast palić drewnem, węglem lub innymi paliwami, spalają w piecach domowych śmieci. A przecież piece domowe nie są przystosowane do spalania tego typu odpadów. Odpady komunalne muszą być spalane w specjalnych instalacjach zwanych spalarniami. W piecach domowych temperatura spalania kształtuje się w przedziale 200-500 stopni C, podczas gdy w spalarniach temperatura wynosi ponad 1000 stopni C, co wpływa na to, że dym jest znacznie mniej trujący, a dodatkowo jest przepuszczalny przez szereg filtrów. Niska temperatura spalania w piecach domowych m.in. odpadami z tworzyw sztucznych, lakierowanego drewna, worków foliowych, materiałów zawierających elementy gumowe jest źródłem wielu zanieczyszczeń, przede wszystkim:
- suchych pyłów zawierających metale ciężkie takie jak kadm, rtęć, arsen,
- tlenków azotu,
- dwutlenków siarki,
- rakotwórczych substancje, dioksyn, furanów.
Wszystkie te substancje stanowią ryzyko dla zdrowia ludzi i dla otaczającego nas środowiska. Substancje te działają drażniąco, powodują podrażnienia, zaczerwienienia oczu, skóry. Powodują zaburzenia centralnego układu nerwowego, bóle głowy, złe samopoczucie. Mogą wywoływać, także reakcje alergiczne.

Z ustawy o odpadach (art. 71) jasno wynika, że spalanie śmieci poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu lub grzywny.
Dostosujmy się do panujących zasad, nie narażajmy sąsiadów oraz nasze środowisko.
Dodal: Administrator, dnia 12.03.2012, 12:06 komentarze [0]

[skomentuj] [wróć do newsów]


PsNews::info
Do tego newsa nie dodano jeszcze żadnego komentarza.
[skomentuj]

Powered by PsNews
 
Untitled Document
:: ŚRODOWISKO ::
Wykaz danych informujacych o srodowisku i jego ochronie


Studium Uwarunkowań
i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Grębocice


[ Część I ] [Część II ]

Uwaga! Pliki o rozmiarze około 10MB, pobieranie ich może trwać dłuższy czas, w zależności od Twojego łącza z internetem.