REFERENDUM
6 września 2015 w Polsce odbędzie się Ogólnopolskie Referendum, podczas którego Polacy odpowiedzą na trzy pytania:
  
Pytanie pierwsze: „Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?”.
Pytanie drugie: „Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?”.
Pytanie trzecie: „Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?”.
Wynik referendum będzie wiążący, jeżeli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. Informacje dotyczące REFERENDUM będą zamieszczane na naszej stronie internetowej w zakładce „6 września Ogólnopolskie Referendum.”

 

Grebocice wwwW celu powiększenia kliknij w plakat

 

sal
W związku z pismem Ministra Środowiska informujemy, że w bieżącym roku w lasach wszystkich form własności, w tym także w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa, na terenie całego kraju rozpoczyna się wykonanie - w cyklu 5-letnim (lata 2015-2019) – opracowania pod nazwą: „Wykonanie Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasu w kraju w latach 2015-2019”. Celem tego opracowania jest określenie, a następnie monitorowanie stanu lasu oraz tempa i trendu zachodzących w nim zmian. W związku z powyższym prosimy osoby fizyczne będące właścicielami lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa o umożliwienie wstępu na teren lasów realizatorowi tego przedsięwzięcia, którym jest przedsiębiorstwo państwowe Biuro Urządzenia Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Brzegu. Prace terenowe, w każdym roku 5-letniego cyklu, będą wykonywane w miesiącach: czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu.

 


ZARZĄDZENIE NR 95.2015
WÓJTA GMINY GRĘBOCICE
z dnia 16 lipca 2015 r.
w sprawie ogłoszenia wykazu nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy w trybie bezprzetargowym
–kliknij tutaj-

 

11225436 498635170284885 4561003253699697616 n
Klub Seniora „Złota Jesień" z Grębocic otrzymali wyróżnienie w IV POWIATOWYM TURNIEJU SENIORÓW, który odbył się 11 lipca w Gaworzycach. Turniejowi przyświecało hasło „Dla zdrowia i radości". W rywalizacji uczestniczyło pięć drużyn z: Grębocic, Polkowic, Przemkowa, Gaworzyc i Radwanic. Reprezentacja z Grębocic miała mocny doping –wspomogli ich członkowie Klubu Seniora „Babie Lato” z Krzydłowic. Podczas turnieju seniorzy musieli wykazać się szybkością, sprytem, pomysłowością i talentem.
Był tor przeszkód, rzut ringo do celu, układanie puzzli, a także zadania artystyczne: seniorzy śpiewali piosenki i wykonywali wystrzałowe fryzury. Turniej był świetną okazją do zabawy i integracji.

 

DSC00216 Kopiowanie
W Gminie Grębocice trwa Akcja Lato organizowana przez Gminny Ośrodek Kultury i Bibliotekę. W miesiącu lipcu czeka dla milusińskich mnóstwo atrakcji i wyjazdów. Kilka z nich już się odbyło. Dzieci były m.in. w kinie na bajce „Minionki” – hicie tegorocznych wakacji. Uczestniczyły też w Pikniku Bibliotecznym, który ze względu na pogodę został przeniesiony z ogrodu bibliotecznego do ośrodka kultury w Grębocicach. Dla ponad czterdziestu dzieci wystąpił ze spektaklem „Żółw i zając”, Teatr Art- Re z Krakowa.
Była to pełna humoru historia powolnego Żółwia Bogdanka, który postanawia zmierzyć się w wyścigu ze sprytnym i bardzo szybkim Zającem, ubarwiona zabawnymi dialogami i charakterystycznymi postaciami zwierząt. Po spektaklu na dzieci czekała bajkowa zabawa: gry, łamigłówki i sportowe zmagania. W tym roku animatorzy z Gminnego Ośrodka Kultury zawitają do wielu miejscowości naszej gminy. Byli już w Krzydłowicach i Obiszowie. W najbliższy czwartek zawitają do Grębocic, a w piątek do Kwielic. Więcej informacji o Akcji Lato – kliknij tutaj-

 

g1
Niedawno Szkoła Podstawowa w Grębocicach przeszła proces termomodernizacji. Dzięki temu budynek szkoły zmienił swój wizerunek. Dopełnieniem przemian, jakie zaszły na zewnątrz obiektu jest właśnie trwające zagospodarowanie terenu. Wycięte zostały stare krzewy, które zasłaniały widok na budynek, a w ich miejsce nasadzane są już nowe rośliny, krzewy i trawy ozdobne m.in.( azalia, jałowiec, hortensja, irga, barwinek pospolity, trawuła japońska, rozplenica japońska). Wykonywana jest też nowa nawierzchnia z kostki „Libet” oraz trawniki. Dopełnieniem będą elementy małej architektury: lampy oświetleniowe, ławki, maszty flagowe i kosze na śmieci. Prace potrwają do końca lipca. Inwestycję realizuje i nadzoruje Zespół Ekonomiczno Administracyjny Szkół i Przedszkola w Grębocicach.

 

w1
6 lipca do Urzędu Gminy Grębocice wpłynęło pismo od Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Polkowicach, w którym poinformował nas o wyniku badania naszej wody. Próby wody do analizy zostały pobrane w II kwartale 2015 z wodociągów Grębocice i Rzeczyca. Badania wykazały, że woda pod względem bakteriologicznym i fizykochemicznym odpowiada wymaganiom sanitarnym ustalonym dla wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

 

IMGP1858
Mieszkańcy Grodziszcza po raz piąty obchodzili Noc Świętojańską, która inaczej nazywana jest
nocą Kupały lub kupalnocki. Są to słowiańskie obchody sobótki związane z letnim przesileniem Słońca. W tradycji słowiańskiej było to święto wody i ognia, ale również święto miłości, płodności, Słońca i Księżyca. Zwyczaje i obrzędy kultywowane w Noc Świętojańską miały na celu zapewnienie zdrowia i urodzaju. W trakcie tej najkrótszej nocy w roku palono ogniska wokół, których tańczono przy wtórze muzyki. Tak też było w Grodziszczu. Mieszkańcy i goście zaproszeni bawili się przy muzyce, palili ognisko i śpiewali piosenki. Nie zabrakło też wianków uplecionych z kwiatów, które są nieodłącznym elementem tego obrzędu. Noc Świętojańska w Grodziszczu jak zawsze była udana. Organizatorami był sołtys, rada sołecka i Koło Gospodyń Wiejskich z Grodziszcza.

 

klicz
Pięćdziesięcioosobowa osobowa grupa mieszkańców Gminy Grębocice 4 lipca uczestniczyła w wycieczce do Kliczkowa. Pierwszym celem wycieczkowiczów był Zamek w Kliczkowie - zaliczany do największych i najładniejszych rezydencji na Dolnym Śląsku. Następnie udali się na terytorium Czech aby zwiedzić pałac i zamek Frydlant, który jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Republice Czeskiej. Łączy w sobie dwie formy architektoniczne: średniowieczny zamek, który został zbudowany w połowie XIII wieku na skalnym wzgórzu oraz renesansowy pałac. Ostatnim punktem wycieczki był Liberec, gdzie spacerując po starówce mieszkańcy Gminy Grębocice podziwiali piękny ratusz z XIX wieku, teatr i trzy szachulcowe budynki z trójkątnymi szczytami z XVII wieku. Mimo wysokiej temperatury wycieczka była bardzo udana.

 

sos
Szanowni mieszkańcy, w związku z zaobserwowanymi stanowiskami BARSZCZU SOSNOWSKIEGO na terenie Gminy Grębocice, zwracamy się do Was o zachowanie szczególnej ostrożności.
W Polsce barszcze kaukaskie występują w każdym województwie, a liczba ich stanowisk z roku na rok wzrasta. Barszcz Sosnowskiego i barszcz Mantegazziego są pochodzącymi z rejonu Kaukazu roślinami inwazyjnymi, łatwo zajmującymi nowe tereny i powodującymi degradację środowiska przyrodniczego, a przy tym niebezpiecznymi dla ludzi i zwierząt. Sok świeżych roślin zawiera furanokumarynę, toksyczną substancję, która pełni funkcję obronną przed organizmami żywiącymi się roślinami. Związek ten pod wpływem promieni słonecznych powoduje poparzenie skóry. Bolesne pęcherze i zaczerwienienia pojawiają się do 48 godzin po ekspozycji na promieniowanie słoneczne skóry, która miała kontakt z sokiem barszczy. W skrajnych przypadkach może dojść do rozległej martwicy skóry, wymagającej interwencji chirurgicznej. Innymi skutkami kontaktu z furokumarynami są efekty ogólnoustrojowe: nudności, bóle głowy, wymioty a nawet urazy oczu. W upalne dni olejki eteryczne mogą transpirować z powierzchni roślin i unosić się w powietrzu, dlatego do poparzeń może dojść nawet bez bezpośredniego kontaktu z barszczami.

Więcej informacji na ten temat - kliknij tutaj-

 

W1W celu powiększenia proszę kliknąć w plakat