Gmina Grębocice
Pn.16.05.16r. - Szymocin dwa razy na podium
XXI Turniej Wsi w Gminie Grębocice za nami. W tym roku, za sprawą turnieju, mieszkańcy przenieśli się do czasów PRL. Było kolorowo i bardzo wesoło. Nie straszny im był chłód i deszcz liczyła się tylko świetna zabawa. Zanim jednak przystąpiono do rywalizacji uczczono obchodzone tego dnia Zielone Świątki. Z tej okazji odbyła się msza święta, po której barwny korowód sołectw z Orkiestrą Dętą OSP Kwielice i pocztami sztandarowymi na czele przemaszerował do grębocickiego parku gdzie odbyła się część oficjalna Zielonych Świątków oraz Turniej Wsi. W tym roku do rywalizacji stanęło 15 sołectw. Na każde z nich czekały trzy konkurencje. Pierwszą z nich był pokaz mody z czasów PRL. W drugiej konkurencji było mnóstwo śmiechu. Zawodnicy na moment przenieśli się na plan filmowy kultowej produkcji „MIŚ”, a dokładnie do baru mlecznego, gdzie musieli zjeść kaszę okroszoną sosem. Łyżki oczywiście były przykręcone do stołu łańcuchami. Zadaniem zawodników było zjedzenie tego „specyfiku” na czas. PRL to czas rozwoju budownictwa, tak też było podczas turnieju. Budowniczy z sołectw w trzeciej konkurencji musieli wykazać się umiejętnościami murarskimi. Do zbudowania mieli pokaźny mur. Podczas zawodów sprawdzono także sprawność sołtysów. Dla nich także przygotowano trzy konkurencje: odkrywanie kart na czas, bieg z puszką groszku na czas, oraz wydawanie żywności na tzw. kartki. Wszystkie konkurencje przebiegły bardzo sprawnie. Zanim ogłoszono wyniki na scenie zaprezentowała się męska część Zespołu „Echo” z Kwielic, solistki: Wiktoria Wróbel, Sandra Szocik i Małgorzata Ziółek, „Skrzaty Renaty”, dziecięcy zespół taneczny i Mażoretki. Strażacy z OSP Grębocice zapraszali na przygotowane przez siebie stoisko z jedzeniem i piciem z czasów PRL. Była galareta, serdelki i metka. Wyniki zmagań wszystkich sołectw ogłosił Wójt Gminy Grębocice Roman Jabłoński. W tym roku trzecie miejsce przypadło sołectwu Duża Wólka, drugie Grębocicom, a pierwsze bezkonkurencyjnym mieszkańcom Szymocina, którzy świętowali podwójnie, ponieważ ich sołtys Sylwia Słowik otrzymała tytuł Super Sołtys 2016. W tym dniu żadne z sołectw nie wyjechało z Grębocic z pustymi rękoma, ponieważ nagrody pieniężne przewidziane były dla wszystkich. Za pierwsze miejsce otrzymano 800 zł, za drogie 700 zł, za trzecie 600 złotych, pozostałe sołectwa dostały bony w wysokości 400 złotych. Sołtys z Szymocina dodatkowo wróciła do domu z rowerem. Jak widać w Grębocicach, ani chłód, ani wiatr, ani deszcz nie przysłania mieszkańcom świetnej zabawy.
Pt.13.05.16r. - Droga oficjalnie otwarta
W dniu dzisiejszym (13 maja) nastąpiło oficjalne otwarcie drogi gminnej w miejscowości Rzeczyca. Otwarcia dokonał Wójt Gminy Grębocice Roman Jabłoński wspólnie z Przewodniczącym Rady Gminy Grębocice Tadeuszem Kuzarą, sołtysem Rzeczycy Tadeuszem Pierzchalskim oraz wykonawcą robót drogowych – przy udziale kierownika budowy, inspektorów nadzoru i pracownikiem budownictwa Zygmuntem Gaworskim. Droga poświęcona została przez miejscowego proboszcza Andrzeja Roszaka. Przypomnijmy, że prace związane z przebudową drogi rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. W ramach zadania, które kosztowało Gminę Grębocice ponad milion złotych: przebudowano drogę oraz skrzyżowania, wykonano zjazdy do posesji, przebudowano przepust na mostku, przebudowano odwodnienie drogowe. Oddzielnym zadaniem było wykonanie oświetlenia ulicznego na przebudowywanym odcinku drogi.
Czw..12.05.16r. - Ocenili rodziców
W Przedszkolu Publicznym im. Jana Brzechwy w Grębocicach, odbył się konkurs plastyczny „Moja miejscowość na tle przyrody”. W konkursie brali udział rodzice przedszkolaków. I miejsce zajęła Pani Dagmara Brodowska, II miejsce dla Pani Justyna Brasse – Melcer, III miejsce dla Pani Anna Cirko. Przyznano także 10 wyróżnień dla Pań: Anny Ciosek, Anny Duda, Joanny Konarskiej, Anny Krupa, Beaty Kucharskiej, Karoliny Smirny, Sylwi Zgud, Katarzyny Łuckiej oraz dla Panów Pawła Piela i Tadeusza Żychowskiego. Rodzice wykonali ciekawe prace plastyczne, które zdobią przedszkole i zostały wyeksponowane na wystawie pokonkursowej w holu przedszkola. Koordynatorem konkursu była Pani Małgorzata Kania-Kubik.
Czw.12.05.16r. - Popularyzują czytanie książek
Kwiecień w Szkole Podstawowej w Grębocicach poświęcony został książce. Wszystko za sprawą obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci oraz Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Szkoła aktywnie włączyła się w obchody tych świąt. - Ten miesiąc był doskonałą okazją do promocji książek i czytelnictwa. Uczniowie naszej szkoły mogli czerpać wiadomości o tych szczególnych dniach z gazetek. Z tej okazji został zorganizowany kiermasz książki dziecięcej. Przyciągnął on wielu czytelników. Dzieci mogły kupić książki popularnonaukowe, bajki, malowanki, literaturę piękną. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem – informuje szkolny bibliotekarz Renata Barczak. Uczniowie klas czwartych mieli okazję spotkać się w Bibliotece Publicznej w Grębocicach z pisarką Grażyną Bąkiewicz. Aby uświadomić dzieciom, że warto czytać, że czytanie to mądry sposób spędzania czasu biblioteka szkolna zainicjowała akcję „MY TEŻ CZYTAMY DZIECIOM…” .Uczestnikami spotkań, a zarazem wspaniałymi słuchaczami były dzieci z z klas 1-3 , którym zostały zaprezentowane utwory polskich poetów Juliana Tuwima , Jana Brzechwy , Wandy Chotomskiej. Interpretacji wierszy podjęli się zaproszeni goście: dyrektor Gimnazjum w Grębocicach Roman Rutkowski ,dyrektor Przedszkola w Grębocicach Elżbieta Kaleta, kierownik Biblioteki Publicznej Agnieszka Fiedorek, doktor Małgorzata Kubik – Fercho , proboszcz parafii Grębocice ks. Wojciech Ratajewski, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Barbara Langner, dyrektor GZEASZ Renata Oleszczuk, starszy aspirantTomasz Szwajka Kierownik Rewiru Dzielnicowych W Grębocicach. Natomiast starsi uczniowie z klas 4-6 podczas godzin wychowawczych wysłuchiwali fragmentów ulubionych książek czytanych przez swoich wychowawców . Podczas przerw istniała możliwość wzięcia udział w mini konkursach bibliotecznych. - Mamy nadzieję, że podjęte działania sprawią, by czytanie stało się dla dzieci prawdziwą przyjemnością. Zachęcamy również do tak aktywnego korzystania z zasobów bibliotecznych nie tylko miesiącu kwietniu – dodaje pani Barczak. Organizatorkami obchodów Świąt Książki były bibliotekarka Renata Barczak oraz logopeda Justyna Brasse-Melcer.
Czw.12.05.16r. - Poniedziałkowe spotkania z teatrem
Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Grębocicach kolejny raz zaprosił dzieci na poniedziałkowe Spotkanie z Teatrem. Spektakl “Cudowna Lampa Aladyna” pokazał dzieciom niezwykły świat magii i czarów. Przybliżył kulturę Dalekiego Wschodu, panujące kiedyś zwyczaje i obrzędy. Przyciągająca uwagę scenografia, oparta na elementach orientalnych przeniosła naszych milusińskich w niezwykłą baśniową opowieść. Spektakl pełen humoru, uroku, iluzji oraz bajkowych scen na długo zapisze się w dziecięcej pamięci a morały, które wynikały z poszczególnych sekwencji udowodniły dzieciom, iż w życiu warto kierować się prawdą, uczciwością i dobrem. Kolejnym spektaklem, który obejrzały dzieci był „Dwie Dorotki”.
Czw.12.05.16r. - Przedszkolaki „Żyją zdrowo i wesoło zgodnie z naturą”
Przedszkolaki z Gminy Grębocice obchodziły Międzynarodowy Dzień Ziemi, podczas którego miały możliwość wykazania się wiedzą z zakresu ochrony środowiska w działaniach zorganizowanych w przedszkolu oraz poprzez udział w IV Międzyprzedszkolnym Konkursie pod hasłem „Żyjmy zdrowo i wesoło zgodnie z naturą”. - Nasze przedszkole reprezentowały dziewczynki z Oddziału Przedszkolnego w Rzeczycy Amelia Braciszewska, Oliwia Wolska, oraz Julia Owsiany przygotowane przez nauczycielkę Joannę Połczyńska. Przedszkolakom nie były straszne pytania dotyczące zasad segregowania odpadów, zdrowego odżywiania się, zagrożeń jakie niesie dla przyrody nieprawidłowa działalność gospodarcza człowieka, oraz zdrowy styl życia – informuje Dyrektor Przedszkola Elżbieta Kaleta. Grupy uczestniczące w konkursie pojechały do Przemkowa z przesłaniem konieczności dbania o środowisko naturalne, które przestawiły w formie własnoręcznie zaprojektowanego plakatu. Wszystkie przedszkola uczestniczące w konkursie otrzymały jednakowe wyróżnienia w formie pamiątkowych statuetek oraz nagród indywidualnych dla uczestników.
Śr.11.05.16r. - Żywa lekcja historii
W środę, 11 maja 2016 r. w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy odbyła się wyjątkowa lekcja historii. Przygotowało ją Stowarzyszenie Patriotyczny Głogów wraz z grupą rekonstrukcyjną. Podczas spotkania przypomniano uczniom krótko historię walk żołnierzy polskich podczas II wojny światowej, historie życia żołnierzy wyklętych. Na przykładzie historii Danusi Siedzikównej ps. „Inka” uczniowie zrozumieli, co to znaczy „zachować się jak trzeba”, kim jest bohater. Grupa rekonstrukcyjna przedstawiła także umundurowanie i uzbrojenie partyzanta oraz wyposażenie sanitariuszki. Na koniec uczniowie mogli obejrzeć broń – karabiny, szable kawaleryjskie i broń krótką. Organizatorami spotkania byli Anna Kowalczuk i Michał Kaczyński.
Śr.11.05.16r. - Gospel przypadł im do gustu
W ostatnią sobotę kwietnia w Grębocicach odbyły się pierwsze Warsztaty Gospel. Uczestnicy warsztatów zdobywali umiejętności pod kierunkiem Piotra Łopacińskiego - wokalisty poruszającego się w gatunkach takich jak: soul, gospel, Rhytm&Blues. Organizatorem warsztatów było Stowarzyszenie Edukacji Artystycznej i Kulturalnej. Projekt został sfinansowany z budżetu Gminy Grębocice.
Śr.11.05.16r. - Uczyli się nauki udzielania pierwszej pomocy
Jak ważna jest edukacja dzieci i młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy nie musimy nikogo przekonywać. W nagłych stacjach zagrażających życiu i zdrowiu najważniejsze są pierwsze chwile od momentu zaistnienia zdarzenia. Dlatego tak ważne jest aby wiedzieć co w danej sytuacji należy robić. Zapewne uczniowie Szkoły Podstawowej w Rzeczycy będą potrafili udzielić podstawowej pomocy przedmedycznej. Wszystko za sprawą warsztatów szkoleniowych z pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia były skierowane do wszystkich uczniów i zostały przeprowadzone przez strażaków ochotników z jednostki OSP w Grębocicach. Pomocnikami strażaków podczas byli uczniowie ze Szkolnego Koła Pożarniczego. Uczniowie uczyli swoich kolegów i koleżanki jak należy udzielić pomocy w przypadku czyjegoś omdlenia oraz pokazywali, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Uczniowie podzieleni zostali na 6 grup dzięki czemu mogli dokładnie obejrzeć sprzęt ratowniczy oraz poćwiczyć m.in. resuscytację krążeniowo-oddechową. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z pokazu oraz wspólnych ćwiczeń. Organizatorem akcji byli strażacy z jednostki OSP Grębocice: Konrad Marcinowski, Bartek Niewinowski, Mariusz Stanaszek oraz szkolny katecheta Michał Kaczyński.
Śr.11.05.16r. - Gmina Grebocice szczepi przeciwko HPV
Od kwietnia br. Gmina Grębocice realizuje program ,,Szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego dziewcząt urodzonych w roku 2001, zamieszkałych na terenie Gminy Grębocice”. W ramach programu, w kwietniu, dziewczęta klas drugich Gimnazjum w Grębocicach zaszczepione zostały pierwszą dawką szczepionki. Szczepienia przeprowadzone zostaną zgodnie z procedurami medycznymi tj. 3 dawki w cyklu 0-2-6 miesięcy.Celem głównym programu jest zwiększenie odporności populacyjnej wśród nastoletnich dziewczynek oraz poszerzenie wiedzy i świadomości zdrowotnej, kształtowanie postaw prozdrowotnych, w tym zwiększenie świadomości na temat profilaktyki pierwotnej i wtórnej raka szyjki macicy.
Śr.11.05.16r. - Honorowy Obywatel Gminy Grębocice odwiedził uczniów
Uczniowie klas 1 - 3 Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy, w ramach realizacji projektu „Grębocice naszą małą ojczyzną”, gościli bardzo ważną osobę - Honorowego Obywatela Gminy Grębocice panią Stefanię Szczepańską. Pani Stefania w bardzo interesujący sposób opowiedziała dzieciom o swojej pracy nauczyciela i dyrektora Szkoły Podstawowej w Buczu. Przedstawiła również swoją działalność społeczną, za którą otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Gminy Grębocice. Następnie z uśmiechem odpowiadała na wszystkie pytania uczniów. Na zakończenie uczniowie wdzięcznie podziękowali gościowi za spotkanie i złożyli serdeczne życzenia. W zamian pani Stefania Szczepańska podarowała uczniom wiele słodkości. Spotkanie zorganizowały Jolanta Kuzara i Justyna Kazimierowicz
Wt.10.05.16r. - Dziadoszanki zadebiutowały z przytupem
Dziadoszanki z Grębocic zajęły II miejsce w V Przeglądzie Zespołów Ludowych w Krośnicach (2 maja br.). Zespół prowadzony przez Monikę Jaskułę - Kozieł w składzie: Paulina Chuda, Paulina Gil, Maria Jaskuła, Monika Jaskuła - Kozieł, Ewelina Makowicz, Izabela Mul, Iwona Szadyko, Sandra Szocik i Dominika Tuszyńska podczas przeglądu otrzymał gratulacje za pomysł i wykonanie. Warto zaznaczyć, że był to debiutancki udział Dziadoszanek w konkursie.