Gmina Grębocice
Wt.17.06.14r. - Udany sezon lekkoatletów z Gimnazjum w Grębocicach
W tym roku Mistrzostwa Województwa w Lekkiej Atletyce Szkół Gimnazjalnych rozegrane zostały na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. W pięknej scenerii stadionu sportowego rywalizowało ponad 600 sportowców wyłonionych w eliminacjach strefowych. Wśród najlepszych znalazło się dwunastu lekkoatletów z Gimnazjum w Grębocicach. Największy sukces osiągnął Filip Machata, który wynikiem 6.12,68 w biegu na 2000 metrów zdobył brązowy medal. Jest to kolejny sukces Filipa, który zachwyca wszystkich talentem sportowym. Z pozostałych startów na uwagę zasługuje szóste miejsce Rafała Hodyla w pchnięciu kulą, dziewiąte miejsce Damiana Bruszewskiego w biegu na 300m, oraz dziesiąte miejsce Roberta Szeremety w biegu na 1000m. Pozostali reprezentanci naszego gimnazjum: Anita Kujawiak, Klaudia Czarna, Żaneta Kubiak, Kula Wiktoria, Nikola Juszczyk, Kula Weronika, Pawluk Oliwia, Adam Faryna. Opiekunowie: Izabella Czaja, Andrzej Kwaśnik, Paweł Szadyko.
Wt.17.06.14r. - Finał Grand Prix Polkowic w biegach przełajowych należał do gimnazjalistów z Grębocic
Gimnazjaliści z Grębocic znakomicie zaprezentowali się podczas finałowej edycji Mistrzostw Polkowic w biegach przełajowych. Sportowcy z Grębocic odnosili duże sukcesy w każdym z etapów i przed ostatnim biegiem należeli do grona faworytów. W biegu finałowym najlepiej spisali się: Filip Machata I miejsce , Damian Bruszewski II miejsce, Robert Szeremeta III miejsce, Michał Łyskawka IV miejsce. W rywalizacji dziewcząt IV miejsce wywalczyła Nikola Juszczyk. Wyniki klasyfikacji generalnej dziewcząt: II m – Nikola Juszczyk, V m – Wiktoria Filik. Wyniki klasyfikacji generalnej chłopców: I m – Filip Machata, II m – Przemysław Połczyński, III m – Kamil Ćwik, IV m – Damian Bruszewski , VI m – Robert Szeremeta. Dziękujemy wszystkim sportowcom za godne reprezentowanie naszej szkoły i gminy w roku szkolnym 2013/14. Uczniom klas trzecich życzymy, by w szkołach średnich mogli dalej rozwijać swoje pasje sportowe, a pozostałych uczniów zapraszamy do pracy i udziału w zawodach sportowych.
Wt.17.06.14r. - O granicach wybaczania rozmawiały klubowiczki DKK
W miniony czwartek odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawialiśmy już drugą książkę Jodi Picoult „To, co zostało” – informuje p. Agnieszka Fiedorek. Osamotniona Sage Singer, zrozpaczona po śmierci matki, zaprzyjaźnia się ze starszym panem, ulubieńcem lokalnej społeczności, emerytowanym nauczycielem. Pewnego dnia Josef prosi ją o nietypową przysługę: chciałby, aby pomogła mu umrzeć. Wyznaje, że nie jest tym, za kogo przez wiele lat się podawał. Mężczyzna skrywa straszną tajemnicę z przeszłości, sięgającą czasów II wojny światowej i masowych mordów na ludności żydowskiej. Czy Sage zgodzi się mu pomóc? Czym będzie wówczas jej czyn: aktem miłosierdzia wobec drugiego człowieka czy wymierzeniem sprawiedliwości bezwzględnemu naziście? Czy ma do tego prawo? Na te i inne pytania, próbowały sobie odpowiedzieć uczestniczki DKK.
Wt.17.06.14r. - Dzieci rozmawiały o patriotyźmie z Elizą Piotrowską
Czytelnicy Biblioteki Publicznej w Grębocicach mieli przyjemność poznać osobiście Panią Elizę Piotrowską, autorkę i ilustratorkę książek dla dzieci. Pani Eliza 9 lat spędziła w Rzymie a od 2011 roku mieszka w Brazylii. Napisała kilkadziesiąt książek dla najmłodszych czytelników m.in. „ Alfabecik dla dzieci. Cyferki dla niewielkich”, ”Ortografia czyli heca, którą wszystkim się zaleca”. Rozpoczęła od „Przewodnika po Rzymie”, z którego uczestnicy spotkania nauczyli sie kilku gestów i słów w języku włoskim, a następnie zapoznała dzieci z ciekawostkami dotyczącymi najbardziej znanych budowli miasta. Autorka przedstawiała swoje kolejne, bardzo mądre książki, mówiące dzieciom czym jest patriotyzm, czym ludzie różnią się od siebie, o szacunku dla drugiego człowieka. Maluchy w miłej atmosferze odpowiadały na liczne pytania Pani Elizy i sami je zadawali. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej z rodzicami. Spotkanie na pewno będzie motywacją do sięgania po książki Elizy Piotrowskiej. Na koniec, tradycyjnie można było kupić książkę autorki i zdobyć autograf na swoim własnym, wyjątkowym egzemplarzu.
Wt.17.06.14r. - Warsztaty woklane z Jerzym Słotą
9 czerwca blisko stu młodych utalentowanych wokalistów z Gminy Grębocice wzięło udział w warsztatach wokalnych, które poprowadził znany i ceniony wokalista – Jerzy Słota – członek zespołu VOX, znanego z takich przebojów, jak „Bananowy song” czy „Rycz mała, rycz”. Podczas warsztatów uczestnicy poznali techniki rozgrzewania aparatu głosowego, wprawki wokalne oraz ćwiczenia dykcyjne i emisyjne. Na zakończenie wszyscy otrzymali certyfikaty udziału w warsztatach wraz z autografem pana Jerzego Słoty. Organizatorem warsztatów było Stowarzyszenie Edukacji Artystycznej i Kulturalnej na czele z panią Katarzyną Czajkowską oraz Anną Matijczak przy współpracy dyrektorów szkół – pani Anny Monczak oraz pana Romana Rutkowskiego. Projekt został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Wójta Gminy Grębocice.
Wt.17.06.14r. - Wojtek Ilski zaprezentował swój talent w Polanicy - Zdroju
11 czerwca Teatrze Zdrojowym im. Mieczysławy Ćwiklińskiej w Polanicy-Zdroju swoje talenty zaprezentowali uczniowie dolnośląskich szkół. Grębocice reprezentował Wojciech Ilski uczeń II klasy Gimnazjum, który dostał się na gale przechodząc eliminacje w Głogowie w miesiącu kwietniu. Pozostałe przesłuchania odbyły się w Bolesławcu, Miękini, Wałbrzychu oraz Wrocławiu. Organizatorem Gali Talentów była Beata Pawłowicz Dolnośląski Kurator Oświaty. Gala jest okazją do promowania zainteresowań, pasji i zdolności młodych ludzi – dlatego też świetnie czuł sie tam Wojtek, przedstawiający swoja pasję, jaką jest muzyka – gra na trąbce. Opowiadał o swoich zainteresowaniach podczas przygotowanej przez siebie prezentacji multimedialnej, po której przepięknie zagrał standard jazzowy Louisa Armstronga „What a wonderful world”. Nad oprawą artystyczną czuwała nauczycielka muzyki p. A. Matijczak. Podczas Gali, Wojtkowi towarzyszyła mama.
Wt.17.06.14r.- Rządowy program dla rodzin wielodzietnych
Rząd ustanowił program dla rodzin wielodzietnych, którego celem jest promowanie modelu rodziny wielodzietnej i jej pozytywnego wizerunku, umacnianie i wspieranie oraz zwiększanie szans rozwojowych i życiowych dzieci wychowujących się w takich rodzinach. W ramach programu wprowadzona została Karta Dużej Rodziny, jako dokument zapewniający specjalne uprawnienia rodzinom, z co najmniej trojgiem dzieci bez względu na dochód w rodzinie. Program jest podstawą do wprowadzenia udogodnień dla rodzin wielodzietnych. W praktyce chodzi o zniżki za wstęp do instytucji podległych ministrom, np. niektórych muzeów, instytucji wystawienniczych, parków narodowych, rezerwatów przyrody, obiektów rekreacyjno-sportowych. Z programu będą korzystać członkowie rodzin wielodzietnych, czyli takich, w których jest troje i więcej dzieci – niezależnie od osiąganego dochodu. Rodzice będą otrzymywali KDR na czas nieokreślony (bezterminowo), a dzieci: do ukończenia 18 roku życia; do ukończenia 25 lat w przypadku kontynuowania nauki; bez ograniczeń wiekowych, gdy mają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności (na czas jego ważności). Karta będzie przyznawana na wniosek członka rodziny wielodzietnej przez wójta. Karty wydawane będą bezpłatnie w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Grębocicach od 16 czerwca br. Więcej informacji pod numerem telefonu 768325320.
Pt.13.06.14r.- Uczniowie spędzą dwa tygodnie nad morzem
Uczniowie klas III ze Szkoły Podstawowej w Grębocicach 11 czerwca wyjechali na Zieloną Szkołę do Ustki. Choć uczniowie są tam dopiero 2 dni to, już mają wiele wspomnień. Tuż po przyjeździe do Ustki dzieci przywitały się z morzem, szukały pierwszych muszelek, bursztynów i kamyczków. Nie zabrakło też zabawy w piasku. Zaliczyły spacer po promenadzie, gdzie z apetytem zajadały się pysznymi goframi. Widziały latarnię morską, port, przywitały się z ustecką Syrenką. Podziwiały statek, którym wkrótce odbędą rejs po Bałtyku. Wielką atrakcją była przejażdżka „Ciuchcią” na Wydmy Orzechowskie, gdzie przeszły ścieżkę przyrodniczą poznając klifowe wybrzeże, las buczynowy i roślinność nadmorską oraz ruchome wydmy. Sprawnie pokonały 120 schodów, aby z wieży obserwacyjnej podziwiać krajobraz nadbałtycki. Po wyczerpującej wycieczce wyśmienicie smakowała samodzielnie upieczona na ognisku kiełbaska. Wyjazd dzieci nad morze dofinansowany został przez Wójta Gminy Grębocice. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć nadesłanych przez wczasowiczów.
Wt.10.06.14r. - Mali artyści ze SP w Grębocicach wystawili bajkę
6 czerwca 2014r. dzieci z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Grębocicach przedstawiły bajkę pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Na scenie zobaczyliśmy dobrą i zła królową, Królewnę Śnieżkę, leśne zwierzęta, ptaki, tańczące kwiaty, myśliwego, krasnoludków i królewicza. W rolę królewny wcieliła się Amelka Kustosz, a królewiczem był Igor Różański. Dobrą królową zagrała Milena Piwowar, a złą Nikola Kotkiewicz i Amelka Pardoła. Wiele uśmiechu i radości dostarczył widzom występ siedmiu krasnoludków, którzy brawurowo zagrali swoje role. Narratorem przedstawienia była Pani Marta Fijałkowska oraz Bartosz Krysiak, który wszystkich zaskoczył umiejętnością pięknego czytania. Dzieci w zachwycających strojach z wielkim zaangażowaniem wcieliły się w swoje role, zagrały jak prawdziwi aktorzy. Widzów zachwyciły zaśpiewane przez nie piosenki oraz popisy taneczne.
Pn.09.06.14r. - Wiceminister Gospodarki rozdała wyróżnienia lokalnym przedsiębiorcom
Co roku w Gminie Grębocice obchodzimy Święto Ludowe. Z tej okazji w niedzielę (08.06.14r.) odbyła się uroczysta msza świętą w kościele parafialnym w Grębocicach. Podczas mszy grała Orkiestra Dęta OSP Kwielice, a swoje poczty sztandarowe prezentowały delegacje z terenu gminy. W części oficjalnej swoje przemówienia wygłosili: Prezes Zarządu Powiatowego PSL w Polkowicach Wiesław Ślipko, Wójt Gminy Grębocice Roman Jabłoński oraz Wiceminister Gospodarki Ilona Antoniszyn – Klik, która zaszczyciła nas swoją obecnością. Pani wiceminister wyróżniła, pośmiertnie pana Andrzeja Szocika, Medalem za zasługi dla Ruchu Ludowego im. Wincentego Witosa.
Pn.09.06.14r. - Żabice dwukrotnie na podium
W minioną niedzielę mieszkańcy poszczególnych sołectw stanęli do rywalizacji w XIX Turnieju Wsi. W tym roku sołectwa zmierzyły się w rycerskim stylu. Była piękna, kolorowa parada w strojach rycerskich i szlacheckich. Okazuje się, że w naszej gminie mieszka co najmniej 9 królów, a przynajmniej tylu ich naliczyliśmy podczas prezentacji. Jak wiadomo w dawnych czasach przyszłość przepowiadały czarownice. Tak też było i tym razem. Wróżby i przepowiednie na nadchodzące lata były bardzo ciekawe. Czarownica Sylwia z Żabic nie miała sobie równych – przepowiedziała m.in., że w jej miejscowości powstanie piękny ośrodek SPA, z którego do woli korzystać będą „Żabiczanki”, zbudują galerię handlową u „Luci” i w ogóle już niebawem to w Żabicach będzie Urząd Gminy.
Pn.09.06.14r. - Grzegorz Łapanowski gotował w Grębocicach
„Żyje by jeść, gotuję by żyć” – taki wpis widnieje na oficjalnej stronie znakomitego polskiego kucharza Grzegorza Łapanowskiego, który w niedzielę w Grębocicach dał pokaz swoich umiejętności kulinarnych. Pana Grzegorza nie trzeba było specjalnie przedstawiać, bo jak się okazuje, mieszkańcy naszej gminy znają go z programów telewizyjnych. Ostatnio był prowadzącym Top Chef – kulinarnego programu rozrywkowego. Miłośnicy gotowania z zaciekawieniem ustawiali się wokół stoiska kucharza, który nie tylko znakomicie gotował, ale ciekawie opowiadał - Robię to co kocham. To moja pasja. Jest jak powietrze. Dzielenie się z bliskimi tym co najlepsze – by jedzenie było lepsze, by życie miało pełnię smaku, by przeżyć je ze smakiem. Chcę by jedzenie było lepsze. Na co dzień świeże, sezonowe i lokalne, tradycyjne i nowoczesne zarazem, możliwie ekologiczne, choć nie lubię tego słowa. Zdrowe i pyszne. Przy stoisku spotkaliśmy też właścicieli i szefów kuchni z głogowskich restauracji, którzy przyjechali podpatrzeć technikę gotowania p. Grzegorza.