Kierując się dbałością o interesy właścicieli budynków, stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności, położonych na gruntach Skarbu Państwa proszę o podjęcie czynności  w celu uregulowania prawa własności gruntu pod budynkami.
Powyższą kwestię regulują przepisy art. 6 ustawy z dnia 24 lutego 1989r.

o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin oraz
o zmianie ustawy o podatku rolnym (tj. Dz.U. z 1989r. Nr 10, poz. 53 ze zm.) – Właścicielom budynków znajdujących się na działce gruntu, która wchodziła w skład gospodarstwa rolnego przekazanego Państwu na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem
1 stycznia 1983 r., przysługuje nieodpłatnie na własność działka gruntu, na której te budynki zostały wzniesione. Z własnością wyłączonej nieruchomości jest związana służebność gruntowa w zakresie niezbędnym do korzystania z niej. O przeniesieniu własności działki, jej wielkości oraz o ustanowieniu służebności orzeka terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia podstawowego.

Więcej…

 

Główny Urząd Statystyczny prowadzi badania ankietowe w gospodarstwach domowych oraz w gospodarstwach rolnych na terenie całego kraju. Badania ankietowe są badaniami reprezentacyjnymi, co oznacza, że badana jest część gospodarstw domowych czy rolnych reprezentujących całą zbiorowość gospodarstw w Polsce. Wylosowane do badań mieszkania/ gospodarstwa odwiedzają ankieterzy statystyki publicznej, zatrudnieni w urzędach statystycznych.  W 2012 r. nastąpiła zmiana organizacji pracy przy realizacji rolniczych badań ankietowych. Po raz pierwszy, zamiast rzeczoznawców i ankieterów związanych z ośrodkami doradztwa rolniczego oraz administracją samorządową, będą one przeprowadzane przez pracowników urzędów statystycznych – ankieterów, którzy będą się kontaktować z respondentami osobiście i telefonicznie. Każdy ankieter odwiedzający wylosowane mieszkanie/gospodarstwo w województwie dolnośląskim posiada imienną legitymację podpisaną przez Dyrektora Urzędu Statystycznego we Wrocławiu. Tożsamość pracownika urzędu statystycznego – ankietera można potwierdzić w Urzędzie Statystycznym we Wrocławiu oraz w jego Oddziałach w Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu.

Więcej…

 


23 marca 2012 roku w Młodzieżowym Centrum Kultury w Legnicy odbyło się rozstrzygnięcie Dolnośląskiego Konkursu Plastycznego „Maska Karnawałowa” pod patronatem Kuratorium Oświaty we Wrocławiu i Opery Wrocławskiej. Uczennica Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy Daria Słowik z klasy VI znalazła się w finałowej dwunastce, a tym samym przeszła do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się niebawem we Wrocławiu. Jak podkreśliła Pani z kuratorium i Pan dyrektor Opery Wrocławskiej jury miało wyjątkowo trudne wyzwanie, aby spośród 281 masek wybrać 12 najciekawszych, najlepszych. Wybór nie był łatwym zadaniem, gdyż wszystkie reprezentowały wysoki poziom kreatywności twórczej młodych artystów. Tym samym szczególnie gratulujemy Darii za to szczególne wyróżnienie, i życzymy kolejnych sukcesów. Opiekunem konkursu na etapie szkolnym była pani Elżbieta Smorczewska, nauczycielka plastyki.

 


Piękne pisanki, kraszanki, baranki z masła, stroiki, smaczne wypieki i ozdoby świąteczne zdobiły stoły uczestników II Kiermaszu Tradycji Wielkanocnych w Gminie Grębocice, który odbył się 1 kwietnia br w  Grębocickim Centrum Kultury. Udział w kiermaszu wzięło 11 miejscowości oraz osoby indywidualne, które przygotowały swoje stoiska promocyjne. Miła atmosfera panująca w GCK zachęcała odwiedzających do robienia zakupów, a było, w czym wybierać. Na każdym stoisku znajdowały się niepowtarzalne pisanki i różnego rodzaju ozdoby robione według własnego wzoru. Zapoczątkowany w zeszłym roku kiermasz, ma na celu kultywowanie tradycji związanych z Świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Tradycją w naszej gminie jest również konkurs na najdłuższą palmę. W tym roku do konkursu stanęło 10 miejscowości: Grodowiec, Świnino, Grodziszcze, Kwielice, Obiszów, Rzeczyca, Żabice, Duża Wólka, Grębocice, Retków. Po zmierzeniu wszystkich palm ustalono zwycięzcę. Najdłuższą palmę wielkanocną przywieźli mieszkańcy Retkowa - ich palma, mierzyła 7 metrów i 40 centymetrów! Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali bony pieniężne. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, Wójt Gminy Grębocice Roman Jabłoński i Dyrektor Grębocickiego Centrum Kultury Barbara Tasarz złożyli wszystkim uczestnikom kiermaszu życzenia świąteczne.

 

Przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Grębocicach po raz kolejny pokazały, na co je stać. W piątkowe popołudnie zaprosiły wszystkich na premierę bajki „O Rybaku i Złotej Rybce”. Sala w Grębocickim Centrum Kultury wypełniła się po brzegi. Ponad 200 ludzi przyszło obejrzeć współczesną wersję przedstawienia „O Rybaku i Złotej Rybce”. Jak zawsze przedszkolaki spisały się na medal ! Żadne słowa nie są w stanie wyrazić tego, co działo się na scenie podczas występów. Ich talent aktorski i swoboda, z jaką odgrywały swoje role zachwyciły publiczność.  Godna podziwu była aranżacja, oprawa techniczna i stroje dzieci. Klimat, jaki udało się im stworzyć wprawiał w osłupienie. Gromkim brawom po ich występie nie było końca. Miłym zaskoczeniem był występ Wiktorii Wróbel - absolwentki przedszkola, która w trakcie przedstawienia zaśpiewała piosenkę o kataryniarzu.  Za wspaniały spektakl dzieci otrzymały od zaproszonych gości słodkości, a Dyrektor Przedszkola Danuta Antczak, ich wspaniałe nauczycielki: Elżbieta Kaleta, Renata Paleń, Małgorzata Koman, Magdalena Kowalczyk i panie, które zaangażowały się w pomoc przy przygotowaniu tego niesamowitego widowiska zostały obdarowane przez Wójta Gminy Romana Jabłońskiego kwiatami. 

 




W piątek 30 marca br. oficjalnie przekazaliśmy plac budowy drogi przy ul. Spółdzielczej w Grębocicach. Jest to kontynuacja przebudowy drogi gminnej przecinającej drogę Orskową. Przetarg wygrało Sudeckie Przedsiębiorstwo Drogowe z Jeleniej Góry. Koszt inwestycji to 1.168.668,90 zł. Przewidywany termin zakończenia prac  20 lipiec 2012 r.

 


Informujemy, iż z dniem 1 kwietnia br. nastąpiła zmiana czasu pracy Urzędu Gminy Grębocice.


Nowe godziny pracy:

Poniedziałek 7.30 -15.30

Wtorek 7.30 – 17.00

Środa 7.30 -15.30

Czwartek 7.30 -15.30

Piątek 7.30 -14.00

 


Uczniowie Gimnazjum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Grębocic po raz drugi mieli okazję poczuć się jak gwiazdy.  24 marca br., Agata Czuba, Marta Ficek, Adrianna Lisowska i Bartosz Borkowski , nagrywali demo piosenek na Konkurs Piosenki Obcojęzycznej, który odbędzie się w Brzegu. Wszystko działo się w studio nagrań Radio Plus Głogów, pod okiem profesjonalisty pana Jakuba Kaczmarka i ich opiekuna muzycznego pani Renaty Chrzan. Dla uczniów była to wielka przygoda. Młodym artystom życzymy, zatem powodzenia podczas eliminacji w Brzegu i trzymamy kciuki.

 



Adrianna Lisowska uczennica
Gimnazjum im. Jana Nowaka Jeziorańskiego w Grębocicach odniosła sukces podczas XIV Przeglądu Piosenki Anglojęzycznej, który odbył się 28 marca 2012 r. w Centrum Kultury Muza w Lubinie. Utworem  z repertuaru Alicii Keys ,,If I got you” wyśpiewała I miejsce! Otrzymała nagrodę pieniężną, słownik oraz dyplom. Zanim jednak Adrianna trafiła na galę, 24 marca br. uczestniczyła w eliminacjach wstępnych. Razem z nią na eliminacje pojechali koledzy i koleżanki z Grębocickiego Gimnazjum, którzy również uczestniczyli w eliminacjach. W kategorii zespołów zaprezentowały się: Kinga Giwerska, Aleksandra Leszczyńska, Ewelina Spisz, Marta Ficek, Agata Czuba, Urszula Bojanowska, Sonia Bąk. W kategorii soliści  wystąpili: Agata Czuba, Marta Ficek, Bartosz Borkowski i Adrianna Lisowska. Uczniów do  konkursu przygotowała Renata Chrzan.

 


Brązowe medale w Strefie Legnickiej w Piłce Siatkowej
dziewcząt ze Szkoły Podstawowej w Grębocicach. 23 marca 2012  w Jaworze reprezentacja dziewcząt z klas VI w składzie: Patrycja Kasprzak, Justyna Lisowska, Izabella Kucharska, Natalia Pietrzak, Kinga Mierzwiak, Patrycja Maturska, Emilia i Celina Wojdyła, Żaneta Kubiak i Natalia Ziętek  zdobyła III miejsce w Strefie Legnickiej.
Dochodząc do tego sukcesu dziewczęta musiały pokonać rywalki w trzech turniejach:

- 25 lutego 2012
na własnej hali w Grębocicach zajęły I miejsce w powiecie i pokonały tam zespoły ze Szkoły Podstawowej w Chocianowie, SP nr 2 w Polkowicach, SP w Wysokiej 2 : 0 w setach

- 14 marca 2012 roku w Lubinie
zajęły II miejsce w Strefie Lubińskiej pokonując  mistrza Powiatu Górowskiego – SP 3 Góra Śląska 2 : 0  i mistrza Powiatu Głogowskiego SP 7 w Głogowie 2 : 1 ,  ulegając w tie – breaku 13 : 15 mistrzowi Powiatu Lubińskiego – SP 10 Lubin

- 23 marca 2012 w Jaworze
podczas zawodów dziewczęta przegrały z SP 19 w Legnicy i wygrały z SP 10 Lubin zdobywając III miejsce i brązowe medale.
Dziewczęta w  ubiegłym roku również wywalczyły zaszczytne III miejsce i godnie reprezentowały naszą szkołę, gminę i powiat na szczeblu strefy legnickiej. Drużynę przygotowywała i prowadziła Ewa Małucka.

 



Grębocickie C
entrum Kultury w dalszym ciągu prowadzi warsztaty florystyczne. Tym razem z warsztatów skorzystali mieszkańcy Starej Rzeki i Kwielic.  27 i 28 marca z zapałem i cierpliwością uczestnicy spotkania tworzyli stroiki wielkanocne z przyniesionych przez siebie materiałów. Kolejne stroikowe warsztaty odbędą się 29 marca w miejscowości Bucze i 4 kwietnia w Grębocickim Centrum Kultury.

 


Okres Wielkanocy to czas, w którym ludzie na moment zatrzymują pęd życia, który towarzyszy im, na co dzień.  Niejednokrotnie święta są czasem, w którym rodzina znajduje chwilę by pobyć razem i we wspólnym gronie przeżyć Zmartwychwstanie Pańskie. Potrzeba integracji i kontaktów z ludźmi jest bardzo ważna, o czym mogliśmy się przekonać 28 marca. W tym dniu Gminne Koło Osób Niepełnosprawnych „Promyk Nadziei” z okazji zbliżających się świąt, przygotowało śniadanie wielkanocne. Jest to wspaniała tradycja, którą członkowie podtrzymują od wielu lat. Oprócz członków Koła do wspólnego śniadania zaproszono także Wójta Gminy – Romana Jabłońskiego, Prezesa SOR Farmera – Andrzeja Szocika, Kierownika Banku Spółdzielczego z Grębocic – Czesławę Lebiodę oraz Dyrektora GCK –Barbarę Tasarz, którzy wspierają działalność „Promyka Nadziei”.