11 maja 2011 roku Szkoła Podstawowa w Grębocicach odbyły się Mistrzostwa Strefy Legnickiej w czwórboju lekkoatletycznym (bieg na 60m, skok w dal, rzut piłeczką palantową i bieg na 1000m – chłopcy i 600m – dziewczęta). Grębocickie obiekty sportowe gościły u siebie 18 drużyn lekkoatletycznych ( blisko 120 osób ) z rejonu dawnego województwa legnickiego. Reprezentacja dziewcząt ze Szkoły Podstawowej w Grębocicach w składzie: Klaudia Pacura, Gabriela Friczka, Anita Kujawiak, Anna Szołtek, Ola Prokop i Zuzanna Niewinowska pod opieką Ewy Małuckiej wywalczyła III miejsce i brązowe medale w czwórboju lekkoatletycznym. Natomiast drużyna chłopców ze Szkoły Podstawowej w Grębocicach w składzie: P. Połczyński, P. Szóstka, D. Łabowski, P. Duda, N. Auguścik, A. Kubik pod opieką Zenona Kalety zajęła 9 miejsce. Na uwagę zasługuje fakt, że uczennica ze SP w Grębocicach Anita Kujawiak okazała się najlepsza w rzucie piłeczką palantową i ustanowiła nowy rekord szkoły – 51 metrów. Opiekunowie drużyn oraz uczniowie z innych szkół byli pod wrażeniem naszego boiska lekkoatletycznego, sali gimnastycznej, a także przygotowania i przeprowadzenia zawodów na szczeblu strefy legnickiej. Zawody przygotowali i przeprowadzili Z. Kaleta i E. Małucka we współpracy z koordynatorem strefy G. Ramską.
 

W dniu wczorajszym tj. 11 maja br. w nowo otwartym Centrum Aktywności Społecznej w Grębocicach odbyło się posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Promyk Nadziei’ w Grębocicach. „Na posiedzeniu ustalaliśmy wyjazd na turnus rehabilitacyjny do Międzywodzia i podpisaliśmy stosowne dokumenty związane z tym wyjazdem. Omówiliśmy również sprawy bieżące naszego Stowarzyszenia” – poinformowała nas Przewodnicząca Stowarzyszenia Pani Krystyna Andrzejewska. Zarząd zdradził nam również, że planuje ognisko dla wszystkich członków Stowarzyszenia „Promyk Nadziei”. „Daty imprezy integracyjnej jeszcze nie ustaliliśmy. Wstępnie myślimy, że odbędzie się w lipcu” – podkreśliła Pani Krystyna Lichodziejewska – Skarbnik Stowarzyszenia. Korzystając z okazji zapytaliśmy się, czy są zadowoleni z działalności Centrum Aktywności Społecznej. „To wspaniałe, że Wójt Gminy Pan Roman Jabłoński stworzył wszystkim stowarzyszeniom miejsce spotkań. Teraz możemy swobodnie się spotkać i porozmawiać.” – jednogłośnie odpowiedział obradujący Zarząd.
Ale to nie wszystko. Dowiedzieliśmy się, że są jeszcze wolne miejsca na planowany turnus rehabilitacyjny. „Chętnych, którzy chcieliby pojechać z nami na wczasy do Międzywodzia prosimy o zapisy do 15 lipca. Na wczasy zapisać mogą się również osoby, które nie należą do stowarzyszenia. Wyjazd na turnus zaplanowany jest na 16 sierpnia i trwa 2 tygodnie. Koszt wczasów to 1360zł. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny 664 677 823 (Tchir Janina) lub 664 367 972 (Lichodziejewska Krystyna).” – informuje Pani Krystyna Andrzejewska.

 

Trwa budowa nowego Gimnazjum w Grębocicach. Prace budowlane idą bardzo sprawnie. W najbliższych dniach w sektorze C wylewana będzie płyta żelbetowa. W pozostałych sektorach trwa wylewanie ścian fundamentowych. 25 maja br. o godz. 13.00 nastąpi uroczyste wmurowanie Aktu Erekcyjnego pod budowę Gimnazjum im. Jana Nowaka Jeziorańskiego w Grębocicach.

 


9 maja br. w 66. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej, kombatanci i osoby represjonowane mieszkający w powiecie polkowickim spotkali w Grębocicach, by wspólnie uczcić to wielkie wydarzenie.
Ten dzień był szczególny, ponieważ 9 maja br. przypadło X Jubileuszowe Spotkanie Kombatantów i Osób Represjonowanych Powiatu Polkowickiego. Starosta Polkowicki Marek Tramś, Wójt Gminy Grębocice Roman Jabłoński oraz Powiatowa Rada Kombatantów, wspólnie zorganizowali Jubileusz, który rozpoczął się od złożenia kwiatów pod pomnikiem „Zasłużonym w Walce o Niepodległość Ojczyzny”.
Wiązanki kwiatów przed pomnikiem składali reprezentanci: władz gmin wchodzących w skład powiatu polkowickiego, kombatantów i wojska Polskiego. Tuż po złożeniu kwiatów pod pomnikiem delegacje wraz z zaproszonymi gośćmi udali się do Grębocickiego Centrum Kultury na uroczystą akademię, podczas, której wręczono medale i wyróżnienia, a także inne okolicznościowe odznaczenia Decyzją Ministra Obrony Narodowej wyróżniono  srebrnym medalem „Za zasługi dla Obronności Kraju” otrzymali: Duda Czesława, Duda Lesław, Klimaszewska Józefa, Klimaszewski Sylwester, Kozyra Marianna, Kubik Janina, Kubik Władysław, Pardoła Józefa, Pardoła Mieczysław, Wilaszek Krystyna. Atrakcją obchodów 66. Rocznicy zakończenia II Wojny Światowej był pokaz sprzętu wojskowego z 10 Brygady Pancernej w Świętoszowie: transporter, rosomak, wyrzutnie langusta oraz z 4 Brygady Inżynieryjnej z Głogowa: łódź ratunkową, pływający transporter samochodowy, broń strzelecką. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów jak i mieszkańców gminy.

 


Strażacy z Obiszowa mają swojego patrona. W niedzielę 8 maja 2011 r. mieszkańcy Obiszowa uczestniczyli w święceniu Figury Świętego Floriana. Zanim jednak do tego doszło, odbyła się msza święta w miejscowym kościele. Po niej strażacy, goście zaproszeni, mieszkańcy Obiszowa oraz Orkiestra Dęta OSP Kwielice, która grała podczas marszu, udali się pod remizę OSP Obiszów. Tam oficjalnie odsłonięto figurkę świętego Floriana. Odsłonięcia dokonali: Wójt Gminy Grębocice Roman Jabłoński i Radny Gminy Bernard Wdowczyk. Odsłoniętą już figurę poświęcił ks. Proboszcz Jacek Grzelak. Podczas uroczystości nie zabrakło przemówień i miłych gestów. Wójt Gminy, w celu upamiętnienia tej uroczystości, przekazał Prezesowi OSP Obiszów Andrzejowi Kowalikowi miniaturę św. Floriana. Pamiątkową tabliczkę widniejącą na figurze Sw. Floriana w ramach dobrej współpracy ufundowali strażacy z OSP Grębocice.
Zapraszamy do galerii zdjęć.

 


15 maja br. o godz. 1700
Sparta zagra mecz wyjazdowy z Zawiszą Serby.

Zapraszamy do kibicowania naszemu Liderowi.

 

 

1 maja 2011
roku to data, która z pewnością na trwałe zapisze się w sercach i umysłach wielu Polaków. Beatyfikacja tak drogiego nam wielkiego rodaka, Jana Pawła II, to wydarzenie historyczne dla wielu z nas. Dzięki niemu mogliśmy na moment zatrzymać się w pędzie życia i pomyśleć o tym, co naprawdę stanowi jego wartość, czego uczył nas nasz ukochany Papież. Chwilą takiej refleksji oraz wyrazem hołdu dla naszego wielkiego rodaka – Jana Pawła II- stała się uroczysta msza święta odprawiona w niedzielę 1 maja o godz. 18.00 przez ks. Jacka Grzelaka w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Kwielicach oraz prezentacja multimedialna o życiu i niezwykłych dokonaniach Karola Wojtyły.

Więcej…

 


30 kwietnia 2011 r. w Gaworzycach odbył się XII Regionalny Przegląd Piosenki i Tańca zorganizowany przez Dom Kultury „Jowisz”, Związek Gmin Zagłębia Miedziowego i Powiat Polkowicki. W przeglądzie udział brały zespoły wokalne, zespoły taneczne i soliści. Gminę Grębocice reprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rzeczycy i Grębocicach. W kategorii klas II-IV najlepszymi solistkami zostały uczennice klasy IV  ze  Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Grębocicach. I miejsce oraz nagrodę Dyrektora Domu Kultury zdobyła Wiktoria Wróbel, która zaśpiewała piosenkę „Dziwny jest ten świat”, II miejsce piosenką „List do Boga” wyśpiewała Sandra Szocik. Z kolei uczennice ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy otrzymały nagrody w kategorii soliści kl. IV – VI. Karina Barnaś wyśpiewała III miejsce, a Małgorzata Ziółek wyróżnienie. W kategorii zespoły taneczne – formacja „JUMP” ze Szkoły Podstawowej w Rzeczycy otrzymała wyróżnienie. Solistki z Rzeczycy i Grębocic przygotowała p. Alona Filinskaja, a formację taneczną p. Katarzyna Czajkowska. Gratulujemy kolejnych sukcesów!!!

 


30 kwietnia br. w SP w Buczynie odbył się
VI Powiatowy Konkurs Przyrodniczy Szkół Podstawowych Powiatu Polkowickiego „Jestem przyjacielem przyrody” pod hasłem „Drzewa w Polsce”. Patronat nad konkursem objął starosta polkowicki Pan Marek Tramś. Do rywalizacji stanęło 13 szkół z terenu naszego powiatu. Szkołę Podstawową im. Janusza Kusocińskiego w Grębocicach reprezentowali uczniowie klas szóstych: Nina Baruch, Kamil Karcz i Kinga Przybylska. Drużyna z Grębocic zajęła III miejsce. Zmagania konkursowe trwały cztery godziny. Trzeci raz z rzędu uczniowie z Grębocic stanęli na podium. Tym razem nasz medal ma kolor brązowy, ale jesteśmy z niego bardzo dumni. Sukces okupiliśmy ciężką pracą. Rywalizacja była zacięta i niełatwo przyszło nam pokonać 10 zespołów. Nasz sukces zawdzięczamy wielogodzinnej nauce i Pani Annie Mirskiej, która tak znakomicie przygotowała nas do konkursu, za co serdecznie jej dziękujemy mówią zgodnie brązowi medaliści z Grębocic. Uczniowie wrócili z pucharem, dyplomem i pięknymi albumami, ale przede wszystkim z satysfakcją. Warto się uczyć dla takiego sukcesu! Pomocna okazała się również nasza wspaniała pracownia przyrodnicza powstała w ramach programu „Pracownia przyrodnicza w każdej gminie” oraz projekt „Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji”. W ramach tego projektu uczestniczymy w kole przyrodniczym i ekologicznym. „Jesteśmy przyjaciółmi przyrody” i mamy dużą wiedzę o drzewach rosnących w Polsce – podkreślają Nina, Kinga i Kamil. 

 

Od wielu lat toczą się spory jak wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w rolnictwie. KRUS od kilkunastu lat prowadzi działania prewencyjne mające na celu zmniejszenie ryzyka wypadku. Jednym z najskuteczniejszych sposobów „walki” z wypadkami są prowadzone szkolenia dla rolników, na których omawiane są proste i oczywiste zasady bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym. Najczęstszymi przyczynami wypadków są: pośpiech i rutyna wykonywaniu prac, brak ładu i porządku w obejściu, zły stan techniczny narzędzi, maszyn i urządzeń, brak ochron indywidualnych oraz właściwych ubrań i obuwia roboczego. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego PT w Polkowicach corocznie odnotowuje ok. 100 wypadków w gospodarstwach rolnych. Zauważyć jednak można powolny ale systematyczny wzrost świadomości zagrożeń występujących podczas prac rolniczych, co za tym idzie zmniejsza się liczba zgłaszanych wypadków. W roku bieżącym zgłoszone zdarzenia przodowały w czterech grupach wypadkowych tj. upadki osób ( największy odsetek ok. 50% wszystkich zgłoszonych zdarzeń) , pochwycenia i uderzenia przez ruchome części maszyn; uderzenia, pochwycenia i przygniecenia przez zwierzęta oraz upadki przedmiotów. Przyczyny tych zdarzeń w większości związane były z czynnikiem ludzkim. Jeżeli nie chcemy znaleźć się w którejś z tych grup pamiętajmy ponadczasowe przysłowie: „Przezorny zawsze ubezpieczony”. Dlatego też zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w konkursie dotyczącym zasad BHP w rolnictwie. Prosimy o dokonanie odpowiedzi na poniższe pytania TAK lub NIE i przesłanie ich mailem na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . w terminie do 13 maja 2011r. Spośród nadesłanych maili wylosowane zostaną trzy osoby, które otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez tutejszą placówkę. Lista zwycięzców zostanie zamieszczona na stronie UG Grębocice.
Pytania :
1.
Czy pilarka tarczowa powinna posiadać tylko osłonę tarczy piły nad stołem?
2. Czy przy wzdłużnym cięciu drewna na pile tarczowej należy używać popychacza?
3.
Czy środki ochrony roślin należy przechowywać w zamkniętych pomieszczeniach
4.
Czy podczas prowadzenia bydła dla bezpieczeństwa należy powróz lub łańcuch owinąć wokół dłoni.
5.
Czy podczas przenoszenia kosy należy zakryć ostrze pokrowcem?

 

3 maja br. w Grębocicach odbył się Capstrzyk Strażacki. Mimo niepogody, impreza była udana. Po godzinie czternastej z placu remizy strażackiej OSP Grębocice wyruszyli strażacy i goście zaproszeni z Orkiestrą Dętą OSP z Grębocic i Kwielic na czele. Korowód zatrzymał się przed pomnikiem „Zasłużonym w Walce o Niepodległość Ojczyzny”, gdzie Wójt Gminy Grębocice Roman Jabłoński, kierownicy jednostek organizacyjnych oraz delegacje organizacji działających na terenie naszej gminy złożyli kwiaty. Następnie wszyscy przemaszerowali na cmentarz. Tam pod krzyżem głównym delegacja strażaków złożyła znicze w celu upamiętnienia zmarłych druhów. Stamtąd korowód udał się na uroczystą mszę do kościoła św. Marcina w Grębocicach, którą odprawił proboszcz Andrzej Skoczylas. Po mszy wszyscy przemaszerowali do Grębocickiego Centrum Kultury. Tam odbyła się część oficjalna uroczystości, którą rozpoczął Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Grębocicach Jan Laszczowski. Swoją mowę wygłosił również Wójt Gminy, w której w pierwszej kolejności mówił o najważniejszym święcie Polaków – Uchwaleniu Konstytucji 3 maja. W dalszej części wójt dziękował strażakom za ich zaangażowanie i trud wkładany w każdą akcję ratowniczą.
Wyróżnienie od wójta otrzymali:

Więcej…

 

30 kwietnia 2011 roku Koło Gospodyń Wiejskich z Kwielic obchodziło uroczyście swój Jubileusz. A było co świętować. W tym roku minęło Jubilatkom 55 lat działalności. Impreza rozpoczęła sie uroczystą Mszą Świętą w miejscowym kościele. Wraz z Jubilatkami świętowały także zaprzyjaźnione Koła Gospodyń Wiejskich z Grębocic, Obiszowa, Retkowa, Proszyc, Trzęsowa, Rzeczycy, Grodziszcza i Starej Rzeki. Na Jubileusz przybył również Wójt Gminy Grębocice Roman Jabłoński z żoną, Przewodniczący Rady Gminy Pan Tadeusz Kuzara z żoną, Radni Powiatu Polkowickiego Pan Andrzej Szocik i Pan Roman Rutkowski. Zebrani goście składali Jubilatkom życzenia, dziękowali za długoletnią działalność. Panie z KGW Kwielice pokroiły także pyszny tort i rozdawały go zaproszonym gościom, którzy śpiewali gromko „Sto lat”, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP z Kwielic. Po zakończonej części oficjalnej odbył się doroczny Piknik Kół Gospodyń Wiejskich. Zestaw konkurencji dla Członkiń KGW przygotowała pani Renata Chrzan. Panie świetnie poradziły sobie kręcąc hula-hop i układając piramidę z kubków na czas. Największą atrakcją okazała się prezentacja tanców. Każde z Kół popisało się kreatywnością i poczuciem humoru, nie zabrakło „Kaczuch” w wykonaniu Jubilatek. Panie z Grodziszcza zaprezentowały z kolei pięknego walca. Były równiez hip-hopowe rytmy i ludowe utwory towarzyszące prezentacjom. Zarówno widownia jak i uczestniczki bawili się świetnie w czasie tej konkurencji. Na zakończenie Pikinku Kół Gospodyń Wiejskich jury jednogłośnie przyznało I miejsce wszystkim uczestniczkom zawodów. Nie zabrakło nagród, które ufundował i wręczył członkiniom KGW - Wójt Gminy Grębocice Roman Jabłoński. Na zakończenie uroczystości odbyła się zabawa taneczna w budynku Wiejskiego Ośrodka Kultury w Kwielicach. Impreza finansowana była przez Gminę Grębocice oraz Związek Gmina Zagłębia Miedziowego.