OBWIESZCZENIE
o odstąpieniu od sporządzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko
Na podstawie art. 48 ust. 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz. 353 ze zm.),
informuję
o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu
„Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Grębocice na lata 2017-2020
z perspektywą do roku 2024”.

Uzasadnienie:


Na podstawie art. 48 ust. 1 i 2 ww. ustawy organ opracowujący projekt dokumentu, może po uzgodnieniu z właściwymi organami, o których mowa w art. 57 i 58, odstąpić od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, jeżeli uzna, że realizacja postanowień danego dokumentu nie spowoduje znaczącego oddziaływania na środowisko, a projekt dokumentu dotyczy obszaru jednej gminy. W związku z powyższym Wójt Gminy Grębocice wystąpił z wnioskiem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu i do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu o wyrażenie zgody na odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Grębocice na lata 2017-2020 z perspektywą do roku 2024”.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie w piśmie z dnia 3 listopada 2016 r. (znak WSI.410.537.2016.DK.) uzgodnił odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Grębocice na lata 2017-2020 z perspektywą do roku 2024”.

Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we Wrocławiu w piśmie z dnia 14 października 2016 r. (znak: ZNS.9022.2.926.2016.DG) stwierdził natomiast, że nie jest organem właściwym w sprawie wyrażenia opinii odnośnie odstąpienia od potrzeby przeprowadzania strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla ww. projektu dokumentu.
Zgodnie z art. 48 ust. 3 odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, o którym mowa w ust. 1, wymaga uzasadnienia zawierającego informacje o uwarunkowaniach, o których mowa w art. 49.

1. charakter działań przewidzianych w dokumentach, o których mowa w art. 46 i 47, w szczególności: a) stopień, w jakim dokument ustala ramy dla późniejszej realizacji przedsięwzięć, w odniesieniu do usytuowania, rodzaju i skali tych przedsięwzięć,

b) powiązania z działaniami przewidzianymi w innych dokumentach,

c) przydatność w uwzględnieniu aspektów środowiskowych, w szczególności w celu wspierania zrównoważonego rozwoju, oraz we wdrażaniu prawa wspólnotowego w dziedzinie ochrony środowiska,

d) powiązania z problemami dotyczącymi ochrony środowiska.

2. rodzaj i skalę oddziaływania na środowisko, w szczególności:

a) prawdopodobieństwo wystąpienia, czas trwania, zasięg, częstotliwość i odwracalność oddziaływań,

b) prawdopodobieństwo wystąpienia oddziaływań skumulowanych lub transgranicznych,

c) prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka dla zdrowia ludzi lub zagrożenia dla środowiska;

3. cechy obszaru objętego oddziaływaniem na środowisko, w szczególności:

a) obszary o szczególnych właściwościach naturalnych lub posiadające znaczenie dla dziedzictwa kulturowego, wrażliwe na oddziaływania, istniejące przekroczenia standardów jakości środowiska lub intensywne wykorzystywanie terenu,

b) formy ochrony przyrody w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz obszary podlegające ochronie zgodnie z prawem międzynarodowym.

Ad. 1:

„Program Ochrony Środowiska dla Gminy Grębocice na lata 2017-2020 z perspektywą do roku 2024” zawiera między innymi rozpoznanie aktualnego stanu środowiska w gminie, przedstawia propozycje oraz opis zadań, które niezbędne są do kompleksowego rozwiązania problemów związanych z ochroną środowiska. Program wspomaga dążenie do uzyskania w gminie sukcesywnego ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko źródeł zanieczyszczeń, ochronę i rozwój walorów środowiska oraz racjonalne gospodarowanie z uwzględnieniem konieczności ochrony środowiska. Należy zaznaczyć, iż dokument jakim jest przedmiotowa aktualizacja to dokument ogólny, utworzony w celu poprawy stanu środowiska oraz wdrażania zasad jego ochrony. Cele oraz zadania wyznaczone w omawianej aktualizacji dotyczą terenu jednej gminy wiejskiej - Gminy Grębocice, opisane są w perspektywie 8 letniej i także mają charakter ogólny.

„Program Ochrony Środowiska dla Gminy Grębocice na lata 2017-2020 z perspektywą do roku 2024” jest zgodny z dokumentami wyższego szczebla, a także przyczynia się do ich wdrażania na terenie Gminy Grębocice, należą do nich m.in.:

Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju. Polska 2030. Trzecia Fala Nowoczesności Strategia Rozwoju Kraju 2020

Strategia „Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko”

Strategia innowacyjności i efektywności gospodarki „Dynamiczna Polska 2020”

Strategia rozwoju transportu do 2020 roku (z perspektywą do 2030 roku)

Strategia zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa na lata 2012–2020

Strategia „Sprawne Państwo 2020”

Strategia rozwoju systemu bezpieczeństwa narodowego Rzeczypospolitej Polskiej 2022

Krajowa strategia rozwoju regionalnego 2010–2020: regiony, miasta, obszary wiejskie

Strategia Rozwoju Kapitału Ludzkiego 2020

Strategia Rozwoju Kapitału Społecznego 2020

Polityka energetyczna Polski do 2030 roku

„Program Ochrony Środowiska dla Gminy Grębocice na lata 2017-2020 z perspektywą do roku 2024” ma na celu spełnienie wymogu stawianych przepisami prawa polskiego i Unii Europejskiej.

Ad. 2:

W celu określenia oddziaływania na środowisko „Program Ochrony Środowiska dla Gminy Grębocice na lata 2017-2020 z perspektywą do roku 2024” należy przeanalizować planowane w nim działania. Będą to działania związane z edukacją ekologiczną, budową i modernizacją systemu wodno-kanalizacyjnego, budową i modernizacją traktów komunikacyjnych, wdrażaniem nowych systemów ogrzewania, rekultywacji terenów zdegradowanych, gospodarką odpadami (w tym odpadami niebezpiecznymi – azbest). Zakłada się, że prace budowlane, modernizacyjne, rekultywacyjne nie będą prowadzone na terenach objętych ochroną prawną. Zakłada się, iż pomimo chwilowego, krótkotrwałego oddziaływania podczas wykonywanych prac, nie będą występowały inne znaczące oddziaływania na środowisko, a realizacja zadań przyczyni się do poprawy jakości środowiska w perspektywie wieloletniej. Należy także pamiętać, iż stosując odpowiednie metody oraz zalecenia, negatywne oddziaływanie zostanie ograniczone do minimum. Realizacja Programu nie będzie niosła ze sobą oddziaływań skumulowanych lub transgranicznych. Podejmowane działania nie będą niosły zagrożeń dla zdrowia ludzi, a także środowiska. Planowane działania będą związane z poprawą jakości życia oraz środowiska na terenach już zamieszkanych lub przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, iż obszar, na którym może występować potencjalne krótkotrwałe negatywne oddziaływanie na środowisko ograniczony będzie głównie do obszarów mieszkalnych i gospodarczych (zurbanizowanych).

Ad. 3:

Na terenie Gminy Grębocice występują następujące formy obszarów chronionych:

Pomniki przyrody,

Rezerwaty przyrody,

Zespół przyrodniczo – krajobrazowy,

Użytki ekologiczne.

Podsumowanie

Analizując negatywne i pozytywne skutki realizacji „Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Grębocice na lata 2017-2020 z perspektywą do roku 2024” można stwierdzić, iż pomimo chwilowych, o niewielkim zasięgu, negatywnych oddziaływań na środowisko, należy przystąpić do realizacji Programu, gdyż planowane działania przyczynią się do:

- poprawy jakości środowiska,

- poprawy zdrowia ludzi,

- spełnienia wymogów określonych obowiązującymi przepisami prawa,

- spełnienia wymogów określonych w dokumentach wyższego rzędu,

- poprawy komfortu życia mieszkańców Gminy.

Należy pamiętać, iż sam Program jest dokumentem ogólnym, a w jego zapisach nie widnieją zadania mogące długotrwale, znacząco oddziaływać na środowisko. Nie przewiduje się także oddziaływań skumulowanych lub o znaczeniu transgranicznych.

Realizacja Programu prowadzona będzie na terenach zurbanizowanych. Będą to działania związane z edukacją ekologiczną, budową i modernizacją systemu wodno-kanalizacyjnego, budową i modernizacją traktów komunikacyjnych, wdrażaniem nowych systemów ogrzewania, rekultywacji terenów zdegradowanych, gospodarką odpadami (w tym odpadami niebezpiecznymi – azbest).

Niniejsza aktualizacja jest kontynuacją zadań wyznaczonych w poprzednim Programie Ochrony Środowiska dla Gminy Grębocice na lata 2013-2016 z perspektywą na lata 2017-2020.

Biorąc pod uwagę ww. opinie oraz uwarunkowania określone w art. 49 wyżej cytowanej ustawy odstąpiono od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla ww. projektu dokumentu.

Zgodnie z art. 48 ust. 4 informację o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Grębocice na lata 2017-2020 z perspektywą do roku 2024podano do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń.

 
Odsłon: 44