200 odblasków trafiło do maluchów z Przedszkola Publicznego w Grębocicach i jego oddziałów. Wszystko po to, aby dzieci były bezpieczne i widoczne na drodze. Podczas spotkania z Policjantami z Rewiru Dzielnicowych w Grębocicach dzieciaki wysłuchały porad o bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Mundurowi przypomnieli również o tym, jak ważne jest noszenie odblasków lub odzieży wyposażonej w takie elementy, szczególnie w okresie jesienno- zimowym, kiedy szybko zapada zmrok. Wielką atrakcją dla milusińskich była projekcja filmu z poradami o bezpieczeństwie. Przemiły animowany Sponge Bob dostarczył dzieciom wiele radości podczas wykładu prowadzonego przez kierownika Rewiru Dzielnicowych w Grębocicach asp. Łukasza Rachwalskiego. Gościem specjalnym akcji był uwielbiany przez wszystkich Komisarz Lew. W wykładzie uczestniczył również Wójt Gminy Roman Jabłoński, który wspólnie z policjantami wręczył maluchom elementy odblaskowe, aby były widoczne także wtedy, gdy z rodzicami idą do przedszkola lub z niego wracają.

 


20 października podczas Inauguracji Roku Kulturalnego poznaliśmy nazwisko Promotora Kultury 2012. W tym roku tytuł Promotora Kultury 2012 przyznano Panu Hubertowi Kustoszowi z Kwielic. Statuetkę laureatowi wręczył Wójt Gminy Grębocice Roman Jabłoński. Pan Hubert Kustosz wyróżniony został za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Od 29 lat pełni funkcję kapelmistrza Orkiestry Dętej OSP Kwielice, w tym czasie udzielił niezliczoną ilość lekcji gry na instrumentach dętych. Z jego nauki korzystają dzieci i dorośli. Pan Hubert miłość do muzyki zaszczepił niemalże wszystkim mieszkańcom Kwielic. Jest wzorem do naśladowania. Dzięki pracy Pana Huberta Kustosza Orkiestra Dęta posiada znakomitych muzyków grających z wielkim zamiłowaniem i pasją. Kapelmistrz sprawił, że Orkiestra z Kwielic znana jest nie tylko w wielu regionach Polski, ale również za granicą. O Panu Hubercie Kustoszu – Promotorze Kultury 2012 można śmiało powiedzieć, że jest to człowiek orkiestra.

 


Roman Rutkowski Dyrektor Gimnazjum im. Jana Nowaka – Jeziorańskiego w Grębocicach został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej nadawanym przez Ministra Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Pan Roman Rutkowski odznaczenie otrzymał 16 października 2012 r. w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy podczas Dnia Edukacji Narodowej, którego organizatorem była
Dolnośląska Kurator  Oświaty Pani Beata Pawłowicz.

 


Reprezentacja ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy zajęła I miejsce w Sztafetowych Biegach Przełajowych 10 x 1000 m, które odbyły się 6 października w Polkowicach. Drużyna z Rzeczycy pokonała reprezentacje z Polkowic ( SP 1, SP2), Chocianowa i Radwanic. Zwycięstwo dało im awans do Finału Dolnośląskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych, podczas których zajęli 6 miejsce. Skład drużyny: Maciej Ćwik, Paweł Jóźwiak, Mateusz Makowicz, Konrad Flis, Artur Nawrocki, Krzysztof Bachman, Dariusz Warian, Tomasz Owsiany, Tomasz Szpytko oraz Miłosz Jóźwiak. Drużynę przygotował Andrzej Kwaśnik.

 


Seniorzy z Gminy Grębocice „Nie dali się Grypie” i skorzystali z październikowego programu zdrowotnego „Promocja zdrowia w profilaktyce szczepień ochronnych przeciwko grypie, dla mieszkańców gminy Grębocice, od 65 roku życia”. Z przeprowadzonej przez Gminę Grębocice akcji skorzystało 347 osób. Szczepienia miały na celu zwiększenie odporności wśród zaszczepionych osób. – Szczepienia przeciwko grupie są potrzebne, mam nadzieję, że wśród zaszczepionych osób liczba zachorowań będzie mniejsza – mówi Małgorzata Kubik Fercho lekarz z NZOZ „Lancet”. – Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Odzew na nią był pozytywny, nie było żadnych powikłań po szczepieniu i wszyscy czuli się dobrze. – dodaje M. Kubik - Fercho. W trakcie trwania akcji przeprowadzona została ankieta z osobami szczepionymi. Jedno z pytań dotyczyło kontynuacji programu. W odpowiedzi wszyscy ankietowani wyrazili chęć uczestnictwa w akcji w latach kolejnych. – Jestem bardzo zadowolona, że mogłam skorzystać z darmowego szczepienia. Wiadomo, że w naszym wieku o zdrowie trzeba wyjątkowo dbać, a leki są bardzo drogie. Cieszę się, że gmina przeprowadziła szczepienia. – mówiła pani Kazimiera Pinkowska z Kwielic, która skorzystała z akcji. Przypominamy, że akcję w całości sfinansowała Gmina Grębocice.

 



Już w najbliższą sobotę, 20 października o godzinie 17.00, podczas Inauguracji Roku Kulturalnego w Gminie Grębocice, oficjalnie przyznany zostanie tytuł Promotora Kultury 2012. Taki tytuł otrzymać może osoba fizyczna lub podmiot za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Tytuł przyznawany jest na podstawie oceny całokształtu działalności lub osiągnięć o istotnym znaczeniu dla kultury. W ubiegłym roku statuetką Promotora Kultury 2011 uhonorowane zostało Gimnazjum w Grębocicach. To, komu w tym roku Wójt Gminy Grębocice Roman Jabłoński wręczy statuetkę dowiemy się podczas Inauguracji Roku Kulturalnego, na którą serdecznie zapraszamy.

 



Trwają prace wykończeniowe wewnątrz nowego gimnazjum. W pomieszczeniach sanitarnych układane są płytki, w salach lekcyjnych trwa podwieszanie sufitów. Ponadto instalowane jest nagłośnienie we wszystkich salach lekcyjnych i na korytarzach. Na zewnątrz dobiegają końca roboty wiertnicze pod instalację dolnego źródła dla pomp ciepła. Wykonywane jest również oświetlenie zewnętrzne. Montowane są słupy z oświetleniem ledowym. Rozpoczęto także wykonywanie przyłącza gazu do nowego budynku.

 


Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Grębocicach w ramach projektu „Aktywizacja zawodowa i społeczna w gminie Grębocice” przeprowadził szkolenie pn. „Wózek widłowy – kierowca wózków jezdniowych z napędem silnikowym oraz bezpieczna obsługa – wymiana butli gazowych w wózkach wyposażonych w te urządzenia”. Realizatorem szkolenia było Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr z Lubina. Z nauki skorzystało 6 uczestników. Podczas zajęć beneficjenci uczyli się przede wszystkim: budowy wózków, czynności związanych z pracą na nich oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Wzbogacili swoją wiedzę na temat urządzeń dozoru technicznego, wymiany butli gazowych, ładunkoznastwie. Oprócz zajęć teoretycznych beneficjenci odbyli praktykę na wózkach jezdniowych. Powyższy projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Dzień Edukacji Narodowej jest polskim świętem państwowym, świętem oświaty i szkolnictwa wyższego. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Święto jest okazją do nagradzania osób wyróżniających się w dziedzinie edukacji. Każdego roku Wójt Gminy Grębocice wręcza dyrektorom placówek oświatowych i nauczycielom nagrodę wójta za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. W gronie tegorocznych wyróżnionych nauczycieli znaleźli się: Anna Matijczak i Katarzyna Sypniewska z Gimnazjum w Grębocicach, Alona Filinskaja ze SP w Rzeczycy, Katarzyna Pawłowska i Zenon Kaleta ze SP w Grębocicach oraz Małgorzata Koman z Przedszkola Publicznego w Grębocicach. Uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się 15 października w Grębocickim Centrum Kultury. W uroczystości wzięli udział obecni pracownicy oświaty, jak również emerytowani pedagodzy i nauczyciele. Miłym akcentem były występy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Grębocicach, przygotowane przez p. Annę Matijczak i p. Renatę Kalińską.

 


OGŁOSZENIE
o postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek nr 160/33 i 160/35

w obrębie Retków w gminie Grębocice.

 Niniejsze postępowanie dotyczy przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko zgodnie z art. 46 pkt 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 z późn. zm.). Na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 z późn. zm.) oraz Uchwały Nr XI/55/2011 Rady Gminy Grębocice z dnia 22 czerwca 2011 r. informuję o możliwości zapoznania się z projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek nr 160/33 i 160/35 w obrębie Retków w gminie Grębocice wyłożonym do publicznego wglądu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko w dniach od 15 października 2012 r. do 13 listopada 2012 r., w siedzibie Urzędu Gminy w Grębocicach, ul. Głogowska 3, 59-150 Grębocice, w pokoju nr 3, w godz. od 800 do 1400.

Więcej…

 

OGŁOSZENIE
o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek nr 160/33 i 160/35 w obrębie Retków w gminie Grębocice.

 Na podstawie art. 17 pkt 9 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r., poz. 647 z późn. zm.) oraz Uchwały Nr XI/55/2011 Rady Gminy Grębocice z dnia 22 czerwca 2011 r. zawiadamiam o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek nr 160/33 i 160/35 w obrębie Retków w gminie Grębocice wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, w dniach od 15 października 2012 r. do 13 listopada 2012 r., w siedzibie Urzędu Gminy w Grębocicach, ul. Głogowska 3, 59-150 Grębocice, w pokoju nr 3, w godz. 800 do 1400. Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami odbędzie się w dniu 13 listopada 2012 r., w siedzibie Urzędu Gminy w Grębocicach, w sali konferencyjnej, o godz. 1500. Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy, każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, może wnieść uwagi. Uwagi należy składać na piśmie do Wójta Gminy Grębocice, Urząd Gminy w Grębocicach, ul. Głogowska 3, 59-150 Grębocice z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 27 listopada 2012 r.

 Wójt Gminy Grębocice
Roman Jabłoński

 


Czy przedszkolak może zostać piłkarzem? Oczywiście, że tak. Wystarczy, że rodzice zgłoszą u nauczyciela chęć uczestnictwa swojego dziecka w bezpłatnych zajęciach organizowanych przez Przedszkole Publiczne w Grębocicach. Z zajęć z piłki nożnej korzystać mogą wszystkie przedszkolaki z terenu Gminy Grębocice. Lekcje sportu odbywają się w każdy piątek od godz. 13.30. w hali sportowej w Grębocicach. – Dzieci, które już uczestniczą w zajęciach bardzo sobie chwalą taką formę rozrywki, a małych piłkarzy nie brakuje – mówi Dyrektor Przedszkola Publicznego w Grębocicach Elżbieta Kaleta. Lista uczestników nie jest zamknięta, w każdej chwili rodzice mogą zgłosić w przedszkolu chęć uczestnictwa swojego dziecka w zajęciach z piłki nożnej. Lekcji udziela Zenon Kaleta nauczyciel wychowania fizycznego, z uprawnieniami trenera piłkarskiego. Kto wie, może wśród przedszkolaków rośnie następca Lewandowskiego, Błaszczykowskiego, czy Piszczka.