W sylwestrową noc strażacy z OSP Trzęsów bawili się wspólnie w świetlicy wiejskiej w swojej miejscowości. Bal sylwestrowy dla członków OSP i ich małżonków zorganizowali wspólnie Zarząd OSP i radny z Trzęsowa
.

 

Obowiązek segregowania śmieci i 29 zł miesięcznej opłaty od gospodarstwa domowego – to najważniejsze ustalenia systemu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Związku Gmin Zagłębia Miedziowego. Przepisy wejdą w życie w lipcu 2013 roku. ZGZM będzie odbierać i zagospodarowywać odpady powstałe w gospodarstwach domowych.  I to od gospodarstwa (a nie od liczby członków rodziny) będzie pobierana opłata. Jej wysokość ustalono na 29 zł – płatne co miesiąc, począwszy od lipca 2013 r. Należy pamiętać, aby do tego czasu rozwiązać obecne umowy na wywóz śmieci. Dodajmy, że system nie obejmie nieruchomości niezamieszkanych, a więc m.in. siedzib firm, warsztatów, szkół, cmentarzy, czy ośrodków zdrowia.

Więcej…

 


Informujemy, że w roku bieżącym Gmina Grębocice kontynuuje program profilaktyki zdrowotnej „BECIKOWE PO GRĘBOCICKU”. Program obejmuje szczepieniami przeciwko: rotawirusom, pneumokokom i meningokokom. Celem programu jest zwiększenie odporności wśród zaszczepionych dzieci, zapobieganie chorobom wywołanym poprzez rotawirusy, meningokoki i pneumokoki. Poniżej podajemy warunki, jakie należy spełnić, by móc uczestniczyć w „Becikowym po Grębocicku”:

1. Jak najszybsze zameldowanie dziecka (tuż po porodzie) na pobyt stały, na terenie gminy Grębocice;

2. Wyrażenie zgody na szczepienie dziecka przez rodzica/opiekuna na piśmie;
3. Stan zdrowia dziecka pozwalający na wykonanie szczepienia;
4. Przynajmniej jedno z rodziców/opiekunów dziecka – wcześniej - (minimum rok i powyżej) zameldowane na pobyt stały, na terenie gminy Grębocice (rejestr ewidencji ludności); W sytuacji wątpliwej wymagane jest potwierdzenie na piśmie, przez sołtysa danej miejscowości, faktycznego zamieszkania jednego z rodziców/opiekunów dziecka;
5. W innych szczególnych i losowych przypadkach o kwalifikacji dziecka do programu będzie decydował Wójt, na wniosek jednego z rodziców lub opiekuna dziecka;

Informujemy także, że realizatorem programu jest Przychodnia Lekarska „LACET” w Grębocicach.

 


Dzieci z oddziału przedszkolnego w Kwielicach obchodziły wspólnie wigilię. 21 grudnia wszystkie przedszkolaki zasiadły do wigilijnego stołu, na którym pojawiły się tradycyjne potrawy: pierogi, krokiety, smażona ryba i barszcz czerwony. Był też opłatek, świąteczne życzenia i małe prezenty. Przy choince przedszkolaki wraz z wychowawczynią Eweliną Kowalczyk wspólnie śpiewały znane kolędy.

 



27 grudnia odbyła się ostatnia sesja Rady Gminy Grębocice w roku 2012. Podczas sesji radni podsumowali mijający rok. Podsumowania dokonał również Wójt Gminy Roman Jabłoński, który podkreślił, że rok 2012 był bardzo pracowity. - Wszystkie nasze sukcesy i dokonania nie były by możliwe gdyby nie ludzie, którym na sercu leży piękno i rozwój naszej gminy – mówił wójt. Przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Kuzara w imieniu całej rady podziękował wójtowi za współpracę, życząc sukcesów w nadchodzącym 2013 roku.

 


21 grudnia w Wiejskim Ośrodku Kultury w Rzeczycy zorganizowano jasełka. Uczestniczyć w nich mógł każdy. W programie artystycznym znalazły się występy dzieci z oddziału przedszkolnego w Rzeczycy oraz występ zespołu „Jarzębina” z Rzeczycy. W rolę aktorów wcieliły się również panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Rzeczycy. Ponad godzinne występy wprowadziły licznie zgromadzoną widownię w atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

 


Od wielu lat organizowane w Szkole Podstawowej im K. Makuszyńskiego w Rzeczycy spotkania opłatkowe stają się okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku uroczystą Wigilię rozpoczął ks. Kazimierz Korab. Następnie wszyscy złożyli sobie życzenia, połamali się opłatkiem i zasiedli do wigilijnego stołu, by skosztować wigilijnych specjałów i wspólnie zaśpiewać kolędy. Z bożenarodzeniowym przesłaniem dla całej społeczności szkolnej wystąpili uczniowie w przedstawieniu „Przy wigilijnym stole”. Na zakończenie spotkania wigilijnego Dyrektor Szkoły Beata Delikowska, złożyła wszystkim uczniom, nauczycielom i gościom zaproszonym życzenia świąteczne.
Do życzeń włączyli się również: Sekretarz Gminy Edyta Jakubowska – Leśniak, Przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Kuzara, Przewodnicząca Rady Rodziców Bożena Czuba, a także przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

 

21 grudnia 2012 r. cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Grębocicach obejrzała inscenizację pt. „Śledztwo w sprawie Bożego Narodzenia”. Fabuła przedstawienia opierała się na poszukiwaniu przez grupę dzieci-detektywów figurki Dzieciątka Jezus, która została „uprowadzona” z ich parafialnego kościoła. Inscenizacja została przygotowana przez uczniów z klasy III a pod kierunkiem siostry Elżbiety Torończak. Mali aktorzy świetnie odegrali swoje role, za co nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Po przedstawieniu odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu chórów szkolnych pod opieką Pani Anny Matijczak. Dzieci pięknie zaśpiewały wspaniałe kolędy i pastorałki, które dodatkowo tworzyły niezapomniany klimat towarzyszący Świętom Bożego Narodzenia. Po przedstawieniu Dyrektor Szkoły Anna Monczak złożyła wszystkim obecnym świąteczne życzenia.

 


19 grudnia w świetlicy wiejskiej w Buczu zebrali się mieszkańcy Bucza i Czerńczycy. Spotkanie zorganizowano z racji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Do wspólnego kolędowania zaproszono również zaprzyjaźniony zespół Jarzębina z Rzeczycy. Radna Anna Mirska i sołtys Czesław Działo złożyli życzenia zdrowych, spokojnych świąt i pomyślności w Nowym Roku. Każdy, kto chciał mógł napisać swoje życzenia na kartce. Chętnych do pisania nie zabrakło. Najwięcej życzeń dotyczyło zdrowia, zgody i pokoju na całym świecie. Nie zabrakło próśb o uśmiech, życzliwość. Niektórzy prosili nawet o wnuka.

 


14 grudnia 2012r. w Gaworzycach odbył się IX Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Grębocicach zaprezentowali się znakomicie. Powtórzyli sukces z konkursu ubiegłorocznego. W poszczególnych kategoriach osiągnęli najwyższe lokaty:

- w kategorii soliści I –III – II miejsce Jakub Czajkowski za wykonanie pastorałki „Chojka”
- w kategorii zespoły I –III – I miejsce dla zespołu za wykonanie „Kolędy dla Piotra”
-w kategorii soliści IV – VI- I miejsce Wiktoria Wróbel za pięknie wyśpiewaną kolędę „Leżysz Chryste”
-w kategorii zespoły IV – VI – I miejsce za przepięknie zaśpiewaną pastorałką „Kolęda płynie z wysokości”.
Ale to jeszcze nie koniec sukcesów! W konkursie udział wzięli również uczniowie Gimnazjum im. Jana Nowaka - Jeziorańskiego w Grębocicach. Oni także sięgnęli po najwyższe laury:
-w kategorii soliści – I miejsce Małgorzata Ziółek, która zaprezentowała pastorałkę „Magia Świąt”
-w kategorii zespoły – I miejsce za wykonanie pastorałki „Gdy wigilia jest”
Jest to również wielki sukces Pani Anny Matijczak, nauczycielki muzyki, która przygotowała do konkursu wszystkich uczestników.

 



Młody pies czeka na kogoś, kto zapewni mu dach nad głową i ciepły posiłek. Porzucony piesek obecnie znajduje się pod opieką Urzędu Gminy Grębocice. Jeżeli w ciągu kilku dni nie znajdziemy dla niego domu, piesek trafi do schroniska dla zwierząt. Zainteresowanych adopcją psa prosimy o kontakt pod numerem telefonu 76-832-53-02 w godzinach pracy Urzędu Gminy Grębocice.

 


„Gdyby do szkoły chodziły anioły” – takimi słowami rozpoczyna się znana piosenka, ale w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy anioły naprawdę rozgościły się na dobre… Są wszędzie – na korytarzach, w salach, w bibliotece, na gazetkach szkolnych, a nawet w oknach. Wszyscy o nich mówią, czytają i śpiewają. Jednym słowem - anioły zawładnęły szkołą, a wszystko jest dziełem „anielskich sprawek” całej społeczności szkolnej: uczniów, rodziców i nauczycieli. Kto wie może ktoś napisze piosenkę o Szkole Podstawowej w Rzeczycy rozpoczynającą się od słów: „Naprawdę do szkoły przybyły anioły, jest ich cały tłum…”