Informujemy, że w 2013 roku stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do pro­dukcji rolnej wynosić  będzie 0,95 zł na 1 litr oleju. Stawka wprowadzona została Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2013 r.

 


11 grudnia 2012 r. Rada Gminy Grębocice podjęła Uchwałę nr XXXV/159/2012 w sprawie budżetu Gminy Grębocice na 2013 r. Uwzględniono w nim najpilniejsze potrzeby Gminy i naszych mieszkańców.


Więcej informacji - kliknij tutaj -

 


Adam Lampart najstarszy mieszkaniec Gminy Grębocice skończył dzisiaj 99 lat. Z tej okazji Wójt Gminy Grębocice złożył solenizantowi urodzinowe życzenia, wręczył bukiet kwiatów i upominek. Życiorys Najstarszego mieszkańca jest bardzo bogaty. Pan Adam urodził się 10 grudnia 1913 roku w Morawskiej Ostrawie. Jest jednym z Pionierów Gminy Grębocice. Przeżył I i II Wojnę Światową. W 1935 roku został powołany do wojska w Jarosławiu i służył w 6. Batalionie Łączności. 22 maja 1943 roku wstąpił do 1. Dywizji Kościuszkowskiej. Uczestnicząc w walkach tej formacji został ranny 7 kwietnia 1944 roku pod Smoleńskiem. 27 listopada 1945 roku zdemobilizowano go. W 1947 roku zamieszkał w Grębocicach, gdzie prowadził własny zakład fryzjerski. Jednocześnie pracował w Prezydium Gminnej Rady Narodowej w Grębocicach, pełniąc funkcję podwójciego [wówczas wójtem gminy Grębocice był Andrzej Wiśniewski]. Od wielu lat jest  członkiem Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Grębocicach.

 

 

Gmina Grębocice Złotą Lokalizacją Biznesu. Tak zadecydowała kapituła konkursowa XI edycji konkursu Gmina Fair Play. - Tytuł Fair Play uzyskaliśmy po raz czwarty, ale tytuł Złotej Lokalizacji nadano nam po raz pierwszy, co jest dla nas  szczególnym wyróżnieniem. - informuje Wójt Gminy Grębocice, który osobiście odebrał certyfikat.   Gala XI edycji konkursu odbyła się 7 grudnia w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.  W trakcie trwania konkursu w Gminie Grębocice przeprowadzany został audyt certyfikacyjny połączony z losowym badaniem inwestorów, którzy zakończyli lub prowadzą proces inwestycyjny na terenie danej gminy. Jego pozytywny wynik zadecydował o przyznaniu Gminie Grębocice tytułu, godła promocyjnego i certyfikatu „Gmina Fair Play”.

 

 

 

 

 


 

Od kilku lat do Grębocic przyjeżdża Święty Mikołaj, zaproszony przez Wójt Gminy Grębocice Romana Jabłońskiego. W tym roku Mikołaj przyjechał 9 grudnia br. Radość wśród dzieci była ogromna. Wszystkie z niecierpliwością czekały na prezenty. Zanim jednak je rozdano na wszystkich czekała moc atrakcji. Były występy przedszkolaków z Grębocic, uczniów z SP w Rzeczycy i SP w Grębocicach, Mażoretek i cheerleaderek z GCK. Święty Mikołaj rozdał w tym roku 680 paczek pełnych słodyczy.

 

Mieszkańcy Gminy Grębocice, Chocianowa, Gaworzyc, Jerzmanowej, Pęcławia, Polkowic, Przemkowa i Radwanic mogą za darmo zbadać stan swoich płuc. Finansowany przez Związek Gmin Zagłębia Miedziowego program ma umożliwić wczesne wykrywanie nowotworów za pomocą tomografii komputerowej.
Program jest skierowany do osób, które ukończyły 50. lat życia i były - czy też są nadal - palaczami nikotyny (palącymi, co najmniej jedną paczkę papierosów dziennie, przez co najmniej 20 lat). Tomografia komputerowa to obecnie jedyna metoda wczesnego wykrywania zmian, które w przyszłości mogą wywołać raka płuc. Badania są wykonywane przez Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym „Medicus” w Lubinie, przy ul. Leśnej 8. Badanie jest bezpieczne, odbywa się bez podawania kontrastu i trwa ok. 15 minut. Rejestracja telefoniczna: 76 72-82-400 od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 – 19:00. Wszelkich informacji na temat programu można zasięgnąć w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych (tel. 76 74-60-807 lub 600 430 188).
 


W dniach 3 – 7 grudnia w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy obchodziła Tydzień Wolontariatu. Podczas całego tygodnia uczniowie podejmowali różne działania. Dzieci zaangażowały się w tak zwane „Małe wolontariaty” np.:   zbiórka żywności, przygotowanie kartek świątecznych dla pacjentów z Oddziału Dziecięcego Szpitala im. Jana Pawła II w Głogowie oraz akcja charytatywna „Pomóż” – zbiórka przyborów szkolnych. 4 grudnia odbyło się „Mikołajkowe spotkanie integracyjne”. Członkowie Zarządu Samorządu Uczniowskiego odwiedzili przedszkolaki z Przedszkola w Rzeczycy. Kolejnego dnia uczniowie klas starszych wręczyli młodszym koleżankom i kolegom „Różowe serca” oraz cukierki, jako dowód sympatii.

Więcej…

 

6 grudnia odbył się XI Mikołajkowy Konkurs Recytatorski Przedszkolaków. W konkursie uczestniczyły dzieci z przedszkola: w Rudnej, Gaworzycach, Polkowicach, Głogowa, Krzydłowic, Kwielic i Rzeczycy. Jury przyznało następujące nagrody: I miejsce w kategorii 5 latki zdobyły ex aequo o przedszkolaki z Rzeczycy –Bartosz Ficek i Filip Marcinowski, w kategorii 6-latki I miejsce ex aequo Anna Ziółek z Rzeczycy i Pyziak Emilia z Głogowa, II miejsce Rogusz Emilia z Głogowa, III miejsce Dawid Krakowiak z Grębocic, nagroda dyrektora – wyróżnienie – Nikola Żelazna z Krzydłowic. Koordynatorem konkursu była Pani Renata Paleń, która zapewniła również dzieciom atrakcyjne zabawy mikołajkowe. Wszystkie dzieci uczestniczące w konkursie otrzymały nagrody i dyplomy. Konkurs miał na celu integrację uczestników, kształtowanie wzajemnych relacji, pobudzanie aktywności twórczej w dziedzinie poezji, rozwijanie kultury żywego słowa, uwrażliwienie na piękno poezji polskiej, rozwijanie zainteresowań i zdolności recytatorskich.

 


5 grudnia Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej podsumował realizowany przez siebie projekt systemowy „Aktywizacja zawodowa i społeczna w gminie Grębocice”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Uroczyste spotkanie odbyło się Grębocickim Centrum Kultury. Obecnym na podsumowaniu gościom przedstawiona została prezentacja multimedialna dotycząca realizacji działań projektu. Na zakończenie Wójt Gminy Grębocice Roman Jabłoński wręczył zaświadczenia o ukończeniu projektu wszystkim beneficjentom.


 


Uczniowie z klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Grębocicach mieli dzisiaj miłą niespodziankę. Otóż odwiedził ich Święty Mikołaj. Radość dzieci była ogromna, bo Mikołaj przywiózł dla wszystkich prezenty. Zanim jednak je rozdano uczniowie zaprezentowali swojemu gościowi przygotowany przez siebie program artystyczny. Mikołaj był oczarowany talentem milusińskich. W nagrodę wszystkie dzieci otrzymały paczki. Świąteczna atmosfera udzieliła się również nauczycielom i Dyrektorowi Szkoły p. Annie Monczak, która obdarowała uczniów cukierkami. I jak tu nie wierzyć w Świętego Mikołaja...?

 


27 listopada w Szkole Podstawowej w Grębocicach uczniowie klasy V B mieli możliwość uczestniczenia w bardzo ciekawych zajęciach prowadzonych przez pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z Polkowic. Zajęcia pod hasłem „Zapobieganie agresji i przemocy w rodzinie” miały na celu uświadomienie dzieciom, że mimo, iż przemoc w rodzinie czasem istnieje, mają one prawo do ochrony i mogą zwracać się o pomoc do odpowiednich instytucji. Uczniowie podczas warsztatów uczyli się rozpoznawania symptomów przemocy oraz poznali techniki radzenia sobie w trudnej sytuacji domowej.   Na koniec uczniowie dostali broszurki oraz gry logiczne z logo PCPR. Mamy nadzieję, że uwrażliwienie dzieci na problem przemocy domowej, a także pokazanie im, że nie są sami w takich sytuacjach, wpłynie na bezpieczeństwo dzieci i zaowocuje prawidłowymi relacjami rodzinnymi w przyszłości.

 

4 grudnia w dniu Świętej Barbary patronki górników w kościele p.w. Św. Marcina w Grębocicach odprawiona została msza święta za wszystkie osoby zatrudnione w przemyśle górniczym. Mszę świętą, w której uczestniczyli górnicy i ich rodziny, odprawił proboszcz parafii ks. Andrzej Skoczylas.